Podujatia sú obmedzené, neuskutočnil sa ani Radvanský jarmok. Koronakríza má zásadný vplyv na dianie v spoločnosti a iné to nebude ani počas tohtoročných Vianoc. Chýbať budú tradičné stánky aj mikulášsky program.

Napriek obmedzeniam však netreba zúfať. Ľudia počas roka 2020 už viackrát preukázali, že originalita im nechýba. Aj keď sa mnohé z toho, čo si po iné roky pamätáme, tentokrát nezopakuje, čakajú nás aj príjemné zmeny.

Fotografia z archívu BBonline

Tradičné drevené stánky na Námestí SNP síce nebudú, no terasy môžu ostať otvorené. Návrh na sprístupnenie terás aj v zimnom období schválilo mestské zastupiteľstvo dňa 10. novembra. Nami oslovené prevádzky vtedy potvrdili, že terasy chcú nechať otvorené práve v predvianočnom období.

„Tým, že terasy ostali povolené, určite budeme konať tak, aby sme ľuďom predsviatočné obdobie spríjemnili a v nejakej forme vianočné trhy nahradili. Už aj teraz majú prevádzky v ponuke punč a iné typické vianočné nápoje a ľudia na to už začali aj reagovať. Viem si preto predstaviť, že atmosféra bude dobrá,“ uvádza predseda Cechu hostinských, Martin Repaský.

Smutnejšou správou je, že kým po minulé roky boli pre obyvateľov mesta prichystané rôzne kultúrne podujatia s vianočnou tematikou, teraz sa neuskutoční ani to najtypickejšie. Mikuláš tento rok 6. decembra vianočný stromček nerozsvieti. „Príchod Mikuláša a námestie plné detí nám bude všetkým chýbať, no vzhľadom na súčasnú situáciu nie je organizovanie hromadných podujatí možné,“ uvádza mesto v Radničných novinách.

Fotografia z archívu BBonline

Samotný stromček na Námestí SNP však chýbať nebude ani tento rok. Osádzať sa má už vo štvrtok 26. novembra dopoludnia. Odkiaľ tentokrát bude? „Vhodný vianočný stromček sme tento rok našli až v Pohronskom Bukovci. Jedná sa o 19-metrový smrek obyčajný,“ hovorí riaditeľ ZAaRES-u Ivan Šabo.

Náhradou za tohtoročný program budú vianočné koledy, ktoré budú znieť námestím taktiež od 26. novembra. „Aby sme Banskobystričanom v tomto čase spríjemnili prechádzku námestím, z reproduktorov bude od zajtra počas celého predvianočného a sviatočného obdobia, vždy od 12.00 h do 18.00 h znieť vianočná hudba. Do playlistu sme zaradili aj vianočné koledy v podaní zborov a súborov z našich partnerských miest,“ uvádza hovorkyňa primátora, Zdenka Marhefková.

Fotografia z archívu BBonline

Pre návštevníkov bude sprístupnená aj Zvonička prianí. Vyzdobené Vianočné stromčeky budú pripravené aj pre obyvateľov sídlisk a na radnici bude všetkých čakať netypická výstava: „V súčasnosti pripravujeme tematickú výstavu starých saní, ktorá je spojená aj s fotografiami a mala by byť sprístupnená v priestoroch radnice. Finálnu verziu však prispôsobíme aktuálnym nariadeniam,“ pre Radničné noviny uviedla Zuzana Chrenková Srncová z referátu Robotníckeho domu.