Občianske združenie Enviro Future pozýva banskobystričanov na susedské popoludnie na Sídlisku, ktoré sa uskutoční pri betónových kruhoch na Tr. SNP pri bývalej soche Lenina v nedeľu 31. júla od 15-tej hodiny.

Plagátik Susedské posedenie_finalSúčasťou podujatia bude susedská burza, rozprávka pre deti a enviro vzdelávanie o vtáctve, ktoré žije na Sídlisku. Občianske združenie Enviro Future sa venuje zveľaďovaniu verejných priestorov a v minulom roku si vybrali banskobystrické Sídlisko. „V roku 2015 sme doplnili v tejto lokalite 2 lavičky, 11 smetných košov, namaľovali sme 59 lavičiek a zrealizovali prvú etapu skrášlenia starej nefunkčnej fontány. Začiatkom roka sme v spolupráci s SOS/BirdLife Slovensko osadili 12 vtáčích búdok,“ uvádza Lucia Rossová, dobrovoľníčka občianskeho združenia Enviro Future.

„V roku 2016 sme sa uchádzali o podporu, aby sme mohli po pokračovať v oživení tejto lokality, zrealizovať ďalšie nápady od obyvateľov na zlepšenie tejto lokality, ktoré sme pozbierali v rámci plánovacieho stretnutia počas leta 2015,“ dopĺňa Eva Ščepková z občianskeho združenia EnviroFuture.

Projekt Skrášlime spoločne Sídlisko je realizovaný vďaka programu Spojme sa pre dobrú vec Nadácie Orange. Projekt je zameraný na zatraktívnenie a zlepšenie možnosti aktívneho trávenia voľného času pre obyvateľov Sídliska v Banskej Bystrici, a to nielen pre mladých ľudí, rodiny s deťmi, ale aj študentov a seniorov. V rámci projektu sa zrealizuje desať dobrovoľníckych brigád, počas ktorých vznikne trvalkový záhon, opravia sa staré kvetináče a skrášlia sa staré betónové kruhy. Súčasťou projektu je aj zorganizovanie architektonickej súťaže, kultúrnych a osvetových enviro podujatí, susedských piknikov a burz.

Jedným z prvých podujatí je Susedské popoludnie. Program je pripravený pre rodiny s deťmi, mladých i seniorov. Pre najmenších, ale nielen pre nich, je pripravené o 16-tej hodine divadelné predstavenie Polepetko od divadla Clipperton. O 17.00 h, čaká účastníkov enviro vzdelávanie o vtáctve, ktoré žije na Sídlisku. Vzdelávanie bude určené pre malých i veľkých a bude pod vedením odborníka z SOS/Bird Life Slovensko.

Súčasťou podujatia je tiež susedská burza. „Burza sa týka kníh, bižutérie, oblečenia, rôznych umeleckých predmetov.Občerstvenie pripravíme, ale budeme radi, ak si so sebou prinesiete niečo malé pod zub, deku na sedenie a hrnček,” dopĺňa Lucia Rossová z občianskeho združenia Enviro Future. Podujatie je organizované v spolupráci s občianskym združením Umenie na Hornej.