V sobotu večer otvoria svoje brány banskobystrické múzeá a galérie. Cieľom celoslovenského podujatia pod názvom Noc múzeí je prezentácia činnosti týchto zbierkotvorných inštitúcií a pripomenutie ich významu pri uchovávaní a prezentácii kultúrneho dedičstva.

Stredoslovenské múzeum pripravuje na sobotňajší večer tri zaujímavé prezentácie, zamerané predovšetkým na mladšiu generáciu návštevníkov. V časoch od 18:00 hod. do 23:00 hod. prebehnú súbežne v Matejovom dome, Thurzovom dome a Tihányiovskom kaštieli. Deti i dospelí sa dozvedia, ktorý bylinka zaručí lásku milovanej osoby, ktorý hmyz je na jedenie a ktorý prenáša choroby, či je banán skutočne z Afriky, alebo kam odlietajú okrídlení pútnici za svetlom.

Pri príležitosti Noci múzeí upravila svoje otváracie hodiny aj Stredoslovenská galéria. Stála expozícia Dominika Skuteckého na Hornej ulici bude otvorená od 15-tej do 20:00 hod., Pretórium od 17-tej do 22:30 hod. a Bethlenov dom až do 23:00 hod.

Výstavné priestory jednej z dominánt Banskej Bystrice – Múzea SNP budú pre verejnosť voľne dostupné v rámci nočných prehliadok od ôsmej hodiny večer až do polnoci.

Do podujatia Noc múzeí sa minulý rok zapojilo vyše 80 múzeí a 23 galérií vo vyše 50 mestách, vrátane Zvolena a Lučenca. Návštevníci mohli prostredníctvom rôznych aktivít spoznať múzeá a galérie ako miesta plné života a aktívne sa zúčastniť na poznávaní histórie.