Zmes klasickej opery, muzikálových melódií, španielskeho temperamentu či vynikajúceho swingu. To všetko pripravila banskobystrická Štátna opera do programu XIX. ročníka Banskobystrických hudobných dní.

Tohtoročné Banskobystrické hudobné dni v Štátnej opere odštartujú premiérou známej rozprávky bratov Grimmovcov o Jankovi a Marienke, ktorá ako operné dielo vznikala od roku 1890 v podaní nemeckého skladateľa Engelberta Humperdincka, a do dnešných dní sa z nej stala vôbec najznámejšia rozprávková opera. Svojou témou a spracovaním však určite opera nezaujme len detského diváka.

Na tretí deň festivalu si ale prídu na svoje aj priaznivci španielskeho temperamentu v rôznych známych a nielen vážnych tónoch. Pondelok bude venovaný muzikálom v programe Mestského divadla Brno. „Je to najprofesionálnejší muzikálový súbor v Čechách. K nám prídu s programom Golden Brodway, kde zaznejú hity zo známych muzikálov,“ približuje umelecký šéf opery Šimon Svitok. A pokračuje v predstavovaní ďalšieho programu: „Nasledovať naša domáca opera Fedora, v ktorej sa predstaví hosť Štátnej opery Miroslav Dvorský.  Vo štvrtok to budú hudobné skvosty swingu, kde si prídu na svoje aj priaznivci jazzu. Záver bude patriť známemu dielu Adrewa Lloyd Webbera – Requiem. Slovenskú premiéru dirigoval práve náš Marián Vach v roku 1995 a v súčasnosti sa pán Vach k tomuto dielu vráti aj u nás.“

Kompletný program festivalu nájdete nižšie aj s informáciami o cenách vstupeniek a možnosti ich rezervácie.

Perníková chalúpka po prvýkrát v Štátnej opere

Premiéra trojdejstvovej opery sa uskutočnila 23. 12. 1893 v Hoftheater vo Weimare a dirigoval ju slávny Richard Strauss. Na margo Perníkovej chalúpky povedal, že ide o „majstrovské dielo najvyššej kvality. Dielo nové, originálne a autenticky nemecké.“ Po takmer 120 rokoch od jej svetovej premiéry bude Perníková chalúpka po prvýkrát uvedená aj v Štátnej opere v Banskej Bystrici.

„Je to ten autentický príbeh o perníkovej chalúpke. O dvoch deťoch, ktoré sa nechajú zlákať lákadlami tohto sveta, záhadných bytostí a potom vďaka svojej odvahe zvíťazia. Myslím si, že ten príbeh je aktuálnejší ako kedykoľvek predtým, pretože dnešné deti sú viac vystavené lákadlu vo svojom živote najmä mať a nie byť niečím. Preto je tá rozprávka veľmi aktuálna a v tomto zmysle ju aj posúvame,“ približuje novinku Štátnej opery režisér Pavol Smolík. „Ide o hudobnodramatické dielo, ktoré má špičkové kvality. Humperdinck je odvážny, keď sa spolieha na intuitívnu muzikalitu detí  a kladie na nich nároky podobné, ako sa kladú na dospelého poslucháča,“ dodáva Smolík.

„Perníková chalúpka je dielo populárne na celom svete a paradoxne v Štátnej opere sa ešte neuvádzala. Keď sme hľadali titul, ktorý by bolo vhodný pre deti aj dospelých, tak sme narazili práve na tento. Na réžiu sme oslovili pána Smolíka, ktorý dielo prebásnil a zároveň preložil do slovenčiny, čo bolo základným predpokladom uvádzania tohto diela pre deti. Vznikla rozprávková opera s krásnymi kostýmami, v ktorej účinkujú akoby deti v podaní dospelých. No a toto všetko sa spája s prepracovanou a sugestívnou hudbou Vágnerovského typu, ktorá je však naplnená veľmi ľahko zapamätateľnými melódiami, ktoré sú známe po celom svete,“ vysvetľuje dramaturgička Štátnej opery Alžbeta Lukáčová.

[youtube jjVZvE_NhjQ 590 340]

Banskobystrické hudobné dni 2012 – Program

PIATOK 12.10.2012 o 17.00 h – Divadelná sála, Štátna opera

Engelbert Humperdinck: PERNÍKOVÁ CHALÚPKA

I. PREMIÉRA

Hudobné spracovanie rozprávky o Jankovi a Marienke v slovenskom jazyku.

V hlavných úlohách: Martin Popovič / Zoltán Vongrey, Oľga Hromadová / Patrícia Solotruková, Denisa Hamarová a.h. / Michaela Šebestová a.h., Katarína Perencseiová / Emílie Řezáčová a.h., Peter Schneider / Dušan Šimo. Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery.

Hudobné naštudovanie a dirigent: Ján Procházka, réžia: Pavol Smolík, scéna: Jaroslav Valek, choreografia: Elena Zahoráková, kostýmy: Ľudmila Várossová, zbormajsterka: Iveta Popovičová.

Vstupné: 6,- €, Zľavnené: 3,- €, Permanentka A, D

SOBOTA 13.10.2012 o 17.00 h – Divadelná sála, Štátna opera

Engelbert Humperdinck: PERNÍKOVÁ CHALÚPKA

II. PREMIÉRA

Hudobné spracovanie rozprávky o Jankovi a Marienke v slovenskom jazyku.

V hlavných úlohách: Martin Popovič / Zoltán Vongrey, Oľga Hromadová / Patrícia Solotruková, Denisa Hamarová a.h. / Michaela Šebestová a.h., Katarína Perencseiová / Emílie Řezáčová a.h., Peter Schneider / Dušan Šimo. Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery.

Hudobné naštudovanie a dirigent: Ján Procházka, réžia: Pavol Smolík, scéna: Jaroslav Valek, choreografia: Elena Zahoráková, kostýmy: Ľudmila Várossová, zbormajsterka: Iveta Popovičová.

Vstupné: 6,- €, Zľavnené: 3,- €, Permanentka A, D

NEDEĽA 14. 10. 2012 o 18.00 h – Bohéma klub, Štátna opera

KONCERTNÉ FANTÁZIE pre klarinet a klavír

Účinkujú: Luis Alberto REQUEJO – klarinet, Miriam CEPEDA – klavír (Španielsko).

Vstupné 5,- €, Permanentka A

PONDELOK 15.10. 2012 o 18.30 hod. – Divadelná sála, Štátna opera

Divadelná sála GOLDEN BRODWAY

Mestské divadlo Brno (Česká republika)

Koncertné a tanečné predstavenie zostavené z najznámejších hitov svetových muzikálov. Dielo je uvádzané v rámci Mesiaca slovenskej a českej vzájomnosti.

Vstupné: 20,- €

STREDA 17. 10. 2012 o 18.30 h – Divadelná sála, Štátna opera

Umberto Giordano: FEDORA

V hlavných úlohách: Miroslav Dvorský a.h., Michaela Šebestová a. h., Zoltán Vongrey, Ivan Zvarík. Dirigent: Marián Vach, réžia: Michael Tarant.

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery. Tragická láska ruskej kňažnej v scenérii Petrohradu a Paríža na prelome 19. a 20. storočia. Dielo uvádzame v talianskom jazyku so slovenskými titulkami.

Vstupné: 7,- €, Zľavnené: 3,50 €, Permanentka A, D

ŠTVRTOK 18. 10. 2012 o 18.00 h – Bohéma klub, Štátna opera

HUDOBNÉ SKVOSTY OD SWINGU CEZ BEBOP AŽ PO DNES

Mario Gheorghiu’s Jazz Corner (Rakúsko)

Mario Gheorghiu – husle, Karol Hodas – kontrabas, Marcus Ratka – gitara.

Vstupné: 5,- €, Permanentka A

PIATOK 19.10.2012 o 19.00 h – Divadelná sála, Štátna opera

Ludwig van Beethoven: Egmont, predohra

Andrew Lloyd Webber: REQUIEM

Účinkujú: Andrea Vizvári, Dušan Šimo, orchester a zbor Štátnej opery a Spevácky zbor Lúčnica, Dirigent: Marián Vach, Zbormajsterky: Iveta Popovičová, Elena Matušová.

Vstupné: 12,- €

Rezervovanie vstupeniek: Tel. č.: +421 48 2457 123-5; Mobil: 0907 / 808 871, 0918 / 971 465, Email: umprev@bb.psg.sk