Domáci výrobca zbraní však tvrdí, že podmienky verejného obstarávania ich diskriminujú.

Ministerstvo vnútra ide prezbrojiť policajný zbor a nakúpi 26-tisíc kusov pištolí za 8,415 milióna eur. Verejné obstarávanie na nákup zbraní však nebolo ešte ani vyhlásené, a už sa objavili pochybnosti o jeho transparentnosti. Banskobystrický výrobca pištolí, spoločnosť Grandpower na čele s konštruktérom Jaroslavom Kuracinom, už v novembri minulého roka medializovala údajné tlaky zahraničných výrobcov smerom k ministerstvu. Po zverejnení podmienok nákupu Kuracina dodáva, že tender zvýhodňuje jedného producenta zbraní. Napriek tomu sa chce verejného obstarávania zúčastniť.

Zdroj foto: grandpower.eu

„Súťažné podklady obsahujú príliš veľa podmienok, ktoré sú na jednej strane diskriminačné a na strane druhej až nepokryte favorizujú výrobky istého výrobcu,“ hovorí Kuracina. Jednou z podmienok na účasť v tendri je nutnosť uchádzača preukázať tržby 13-miliónov eur za roky 2008, 2009 a 2010. Podľa našich informácií sa tržby Grandpower pohybovali v tomto období na úrovni okolo 7 miliónov eur. Špekuluje sa, že firma sídliaca v Šalkovej pôjde preto do súťaže v  konzorciu s jedným zo svojich zahraničných obchodných partnerov. Kuracina túto informáciu nepotvrdil ani nevyvrátil: „Využijeme možnosti, ktoré nám dáva zákon o verejnom obstarávaní a sme presvedčení, že túto podmienku splníme.“

Hlavným kritériom pri výbere bude cena.  Grandpower  dávnejšie avizoval, že prezbrojenie polície je pre nich prestížnou, nie existenčnou záležitosťou, takže s cenou pôjdu na úroveň výrobných a režijných nákladov. Ak by bola spoločnosť v tendri úspešná, zamestná ďalších 30 ľudí.

O zákazku  majú záujem aj zahraniční producenti z Rakúska či Čiech. Práve o rakúskom výrobcovi sa hovorí ako o favoritovi súťaže. Ministerstvo však akékoľvek uprednostňovanie konkrétneho dodávateľa odmieta a ručí za transparentnosť súťaže. „Ak by sa prihlásil iba jeden uchádzač, tak tender zruším,“ povedal 3. júna 2011 pre TV Markíza minister Daniel Lipšic. Aby sa verejné obstarávanie uskutočnilo, je nutná účasť aspoň troch záujemcov.

Zdroj foto: VÚC BB

Kuracina hovorí, že využijú všetky právne prostriedky, aby z tendra zmizli diskriminačné podmienky: „Tím právnikov ukončil analýzu vyhláseného verejného obstarávania a pripravil v zmysle zákona o verejnom obstarávaní výzvu pre verejného obstarávateľa (MV SR) na odstránenie rozporov so zákonom.  Ak MV SR nebude reagovať v zákonom stanovenej dobe, dáme podnet pre porušenie zákona na Úrad pre verejné obstarávanie.“

Minister Lipšic sa k prezbrojeniu polície odhodlal po tragédii v Devínskej Novej Vsi v auguste 2010, kde vrah ozbrojený samopalom zastrelil osem ľudí a ďalších 15 zranil. Policajný zbor v súčasnosti používa 20-ročné pištole Českej zbrojovky. Nákup nových zbraní by mal prispieť k efektívnejšiemu boju proti kriminalite.

Ministerstvo chce obstarať pištole kalibru 9mm Luger vo veľkosti štandard (500 kusov), kompakt (24 000 kusov) a subkompakt (1500 kusov).  Subkompaktný model je určený na celodenné skryté nosenie pod odevom, kompaktný a štandardný model na nekryté nosenie v rámci služby.