Vozový park Banskobystrickej regionálnej správy ciest doplnila nová flotila vozidiel. Spoločnosť, ktorej jediným akcionárom je župa, zakúpila 134 nových mechanizmov i osobných áut, ktoré poslúžia pri letnej i zimnej údržbe ciest v kraji. Obstaraný je už aj posypový materiál.

Viac ako 8,5 milióna eur bez DPH investovala Banskobystrická regionálna správa ciest (BBRSC) do novej flotily vozidiel. Osobné autá a špeciálne mechanizmy sú určené pre komunálnu údržbu na cestách II. a III. triedy, ako aj na cestách I. triedy v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

„Som veľmi rád, že aj v dnešnej náročnej dobe sa vďaka dobrému hospodáreniu a riadeniu spoločnosti podarili investície, ktoré BBRSC už tak veľmi potrebovala. Vozový park bol prestarnutý, pri niektorých vozidlách s priemerným vekom presahujúcim aj 20 rokov. Verím, že aj vďaka obnovenej technike sa znížia náklady na prevádzku a údržbu vozového parku, zvýši sa produktivita práce i kvalita služieb, ktorú BBRSC poskytuje obyvateľom nášho kraja,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii župan Ján Lunter.

Obstaranie zabezpečila BBRSC z vlastných zdrojov v kombinácii s dlhodobými úverovými zdrojmi z bánk v pomere 30% vlastných zdrojov a 70% z dlhodobých bankových úverov, resp. prostredníctvom full-service operatívneho leasingu od renomovaného partnera.

„Stroje sú postupne od septembra 2022 nasadzované do prevádzky, posledné stroje budú dodané v súlade s platnými zmluvami v prvom kvartáli budúceho roka. Aj nasadením novej techniky sa výrazne zvýši atraktivita BBRSC ako významného zamestnávateľa v regióne, ktorý rovnako ako takmer všetci zamestnávatelia zápasí s nedostatkom kvalifikovaných vodičov, strojníkov, mechanikov či technikov a administratívnych zamestnancov,“ povedal predseda predstavenstva BBRSC Martin Lejtrich.

Do vozového parku pribudli nové sypače, valníky, traktory pre kosbu, rýpadlové nakladače aj vibračné valce. BBRSC dnes zamestnáva 440 zamestnancov, spravuje a udržiava 2 458 kilometrov ciest II. a III. triedy, udržiava 592 kilometrov ciest I. triedy, spravuje a udržiava 1 034 mostných konštrukcií na cestách II. a III. triedy a udržiava 425 mostných konštrukcií na cestách I. triedy.

„Pre zimnú službu 2022/2023 má BBRSC zakontrahovaných 35-tisíc ton inertného posypu frakcie 4/8 milimetrov, 400 ton vysokoúčinného posypu chloridu horečnatého a aktuálne pripravujeme podpis zmluvy na dodávku posypovej soli v objeme 24-tisíc ton. Napriek nárastom cien, ktoré sú v prípade niektorých položiek až stopercentné, sme na zimu pripravení tak, aby bola zjazdnosť ciest zachovaná,“ uzavrel Martin Lejtrich.