Populárna skupina získala cenu v kategórii world-music napriek tomu, že v hlasovaní odbornej poroty sa objavila iba raz.

Basgitarista Družiny Aty Béreš prebral ocenenie Radio_Head Awards. Foto: archív BBonline.sk

Banskobystrická hudobná skupina Družina získala ocenenie Radio_Head Awards, ktoré udeľuje verejnoprávne Rádio_FM a jeho poslucháči. Zostava zabodovala v kategórii world-music/folk s minuloročným albumom Neni dobre.

Paradoxom ocenenia je, že odborná porota, ktorá vyberala nominovaných, Družinu takmer kompletne prehliadla. Z piatich porotcov vybrala Družinu iba Zuzana Adamkovičová (šéfdramaturgička Rádia Devín), ktorá ich zaradila na prvé miesto. Následne sa pri rovnosti bodov na 5. mieste vyberala kapela, ktorá bude nominovaná a banskobystrická formácia dostala dôveru ďalších dvoch porotcov. O konečnom poradí však rozhodovala verejnosť a na základe ich hlasovania bola najlepšou skupinou v kategórii world-music/folk práve Družina.

“Názor poroty (až na pár členov a to česť výnimkám) bol hlavne o tom, kto koho pozná, s kým hrá, a bohužiaľ, v porote sa dokonca vyskytol člen nominovanej skupiny. Smutné, ale je to slovenská klasika. Bolo preto jasné, že si nenominujú konkurenciu a nebojím sa povedať, že veľmi silnú konkurenciu. Našťastie sa našlo pár porotcov, ktorí počúvajú hudbu,” dodal k tomu basgitarista skupiny Atilla “Aty” Béreš. O to viac Družinu teší podpora fanúšikov. “Diváci a poslucháči majú radi našu hudbu, preto hlasovanie dopadlo pre Družinu dobre. Je to hlas ľudu, a to je pre nás to najdôležitejšie. Po grammy v roku 2006 (ocenenie Aurel pozn.red.) je toto absolútnym potvrdením, že Družina je na Slovensku to najlepšie v oblasti world music,” adresoval Béreš poďakovanie skupiny svojim fanúšikom.

Kapela sa zúčastnila aj priamo na odovzdávaní cien v bratislavskej “ymke”, ktoré v priamom prenose vysielala STV2 aj Radio_FM. Pri vyhlásení výsledkov neskrývali členovia Družiny veľkú radosť. BBonline.sk zaujímalo aká bola atmosféra priamo na mieste a aké boli ohlasy na ich víťazstvo. Na prázdno totiž odišla aj bratislavská Banda, ktorá minulý rok taktiež vydala podarený album. “Ohlas? Bol trápny, ba až neslušný. Na rozdiel od muzikantov z ostatných žánrov (metal a elektronika), ktorí nás obkľúčili  a gratulovali nám ako keby tá cena bola ich, bola naša žánrová kategória, teda nominované skupiny, jediné, ktoré nám neprišli ani potriasť rukou. Smutné,” konštatuje Béreš.

Pre Družinu nie je ocenenie Radio_Head Awards prvé. Už v roku 2007 získali ocenenie Aurel 2006 v kategórii Folk/Ethno/World, ktoré udeľovala Akadémia populárnej hudby. Okrem toho sa skupina niekoľkokrát ocitla na popredných pozíciách v celosvetovom rebríčku World Music Charts Europe.

Najbližšie by sa mala Družina predstaviť na domácej pôde 13. apríla v rámci benefičného koncertu pre vyhorený hrad Krásna Hôrka.

Pieseň Koniec sveta z najnovšieho albumu Neni dobre:

[youtube PubevGQmrg8 590 360]