V piatok 13. a sobotu 14. apríla sa v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici po roku opäť uskutoční podujatie venované osobnosti Deža Ursinyho.

Minulý rok sa spomínalo na Ursinyho jedinečnú hudobnú tvorbu v Stredoslovenskej galérii s hosťami Ivanom Štrpkom, Pavlom Daněkom, Jurajom Solanom i Jakubom Ursinym. Tentokrát sa podujatie posúva do kinosály Múzea SNP, kde bude počas dvoch večerov Ursiny divákovi priblížený skôr ako menej známy dramaturg, režisér i scenárista.

Odpremietané budú etnograficky a sociálne zamerané krátke filmy Sanitrárovci, Gajdoš Antalík a Vôňa života z 80. rokov i dlhšie dokumentárne O rakovine a nádeji a Času je málo a voda stúpa z 90. rokov o hraničných životych situáciách, ktoré sú úzko späté s Ursinyho vlastným osudom a hľadaním.

V sobotu bude súčaťou programu aj diskusia so vzácnymi hosťami. Marian Urban, ktorý 15 rokov „sedel s Dežom vo viacerých kanceláriach“ a Ivo Brachtl, ktorý s Ursinym spolupracoval v poslednom období života, zavítajú do Banskej Bystrice, aby sa s nami podelili o svoje spomineky, zážitky, vnemy.

Cieľom podujatia je si pripomenúť výnimočnú osobnosť slovenskej umeleckej scény, tentokrát cez menej známu filmovú tvorbu, aj za prítomnosti Ursinymu profesionálne a osobne blízkych ľudí.

Organizátorom podujatia je Juraj Havlík z neformálnej skupiny ľudí spája(ť_je) umenie, spoluorganizátormi Múzeum SNP a Slovenský filmový ústav.