V polovici augusta Banská Štiavnica rapídne omladne. Letný filmový seminár 4 živly, ktorý sa v meste koná už osemnásty raz, si za svoju tohtoročnú tému zvolil práve Mladosť a program zostavil z filmov a sprievodných podujatí, ktoré s témou súvisia.

4zivly_2016„Výber Mladosti ako témy pre 18. ročník seminára sa ukázal ako šťastné riešenie, podarilo sa nám vybrať veľmi zaujímavé filmy a vytvoriť jednu z najsviežejších kolekcií, aké sme na 4 živloch doteraz mali. Povedali sme si, že hoci filmové podujatie už v osemnástke nemôžeme označovať ako mladé, dokážeme, že aj v tomto prípade je vek len číslo a MLADOSŤ oveľa širší pojem,“ hovorí Ondrej Starinský, výkonný riaditeľ seminára.

Rôznorodosť spomínanej kolekcie je pre 4 živly typická – rokmi preverené klasické diela striedajú v programe novinky, priestor okrem hraného filmu dostáva aj film dokumentárny, animovaný či experimentálny. Počas piatich letných dní si tak budete môcť vychutnať napríklad legendárny americký hudobný film Sláva (r. Alan Parker, 1980), škandinávsku rodinnú fresku Fanny a Alexander (r. Ingmar Bergman, 1982), ale aj niekoľko aktuálnych festivalových hitov v slovenskej premiére. Takým je napríklad rebelantský maďarský dokument Flákač (r. Gábor Hörcher, 2014) či lotyšská snímka Ešte som tu (Renars Vimba, 2016), ktorú na tohtoročnom festivale Berlinale ocenili cenou Krištáľový medveď za najlepší film pre deti a mládež. V distribučnej predpremiére Projektu 100 uvedie seminár v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov drámu Toto je náš svet (r. Matt Ross, 2016), v ktorej Viggo Mortensen stvárňuje otca rodiny nútenej opustiť bezpečie lesov, v ktorých žila dlhé roky odtrhnutá od civilizácie.

„Počas zimnej verzie seminára, ktorá každoročne predchádza väčšiemu letnému podujatiu, sme v spolupráci s Goetheho inštitútom predstavili podžáner tzv. nemeckého mumblecoru. Stretol sa s veľkým úspechom a my sme sa rozhodli zaradiť do programu letných 4 živlov trojicu filmov, ktoré naznačujú, ako k fenoménu mladosti pristupujú súčasní nemeckí filmári,“ hovorí ďalej Ondrej Starinský.

Snímka Victoria (r. Sebastian Schipper, 2015) prešla našimi kinami bez väčšej pozornosti, ktorú si jej unikátna forma – celý film nakrútený na jeden záber – zaslúži. Filmy Útočisko (r. Marc Brummund, 2015) či „mumblecorový“ Môj svet je disko (r. Axel Ranisch, 2013) budú môcť slovenskí diváci vidieť celkom prvýkrát.

DETSTVO A DOSPIEVANIE

Toto je náš svetEšte podrobnejšie sa budú 4 živly venovať detstvu a dospievaniu na území našej domoviny od šesťdesiatych rokov po súčasnosť. Čím sa zaoberala slovenská mládež „vtedy“ a ako sa jej každodennosť líšila od tej, akú žije „dnes“? Často úsmevné konfrontácie si budú môcť návštevníci a návštevníčky seminára vychutnať nielen v banskoštiavnickom kine či novej sále kultúrneho centra, ale aj na miestnom amfiteátri s výhľadom na nočné mesto. Okrem tradičných premietacích priestorov sa však môžu tešiť aj na projekciu na nádvorí Starého zámku, na miestnom futbalovom štadióne či vlakovej stanici.

Organizátori pri téme Mladosť nezabudli ani na najmenšie publikum a pre deti a ich rodičov pripravujú bohatý program pozostávajúci z filmových premietaní, hudobného workshopu a animačných tvorivých dielní. Pre dospelých bude pripravený sprievodný program pozostávajúci z prednášok, koncertov, výstav a inštalácií výtvarných diel partnerského workshopu nových médií a svetelného dizajnu. V spolupráci s Prehliadkou animovaného filmu v Olomouci otvoria 4 živly slovenské kolo súťaže Iné vízie (Jiné vize), zameranej na súčasný videoart.

4zivly_2015Letný filmový seminár 4 živly sa uskutoční v dňoch 10. – 14. augusta v Banskej Štiavnici. Podrobnejšie informácie o programe, kúpe permanentky a možnostiach vstupného nájdete na webovej stránke podujatia či na jeho facebookovej stránke. Permanentka oprávňujúca vstup na všetky časti programu stojí 22 € v predpredaji, 25 € na mieste. Filmový festival patrí medzi najstaršie slovenské filmové podujatia. Každoročne ponúka bohatý program, zastrešený jednou témou, ktorej zodpovedá jeho programová dramaturgia, ktorá spája hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy, celovečerné aj krátkometrážne, aby vďaka nim umožnila publiku nazrieť na témou z čo najväčšieho množstva uhlov pohľadu. Filmové projekcie prináša podujatie na viaceré netradičné miesta – okrem banskoštiavnického Kina Akademik či Amfiteátra, sú obľúbenými aj každoročné premietania na nádvorí Starého zámku alebo v Botanickej záhrade alebo na niektorom z ďalších unikátnych miest Banskej Štiavnice.

Okrem filmového programu ponúkajú 4 živly aj množstvo sprievodných podujatí zameraných na neformálne vzdelávanie. Hostia z radov filmárov a filmových teoretikov pripravujú masterclassy, komentované projekcie či prezentácie. Seminár sa však stal tiež platformou pre viacero projektov audiovizuálneho i výtvarného umenia, alebo miestom obľúbených koncertov a večerných party. Súčasťou Letného filmového seminára 4 živly je aj program pre deti – Detské 4 živly, ktoré ponúkajú okrem premietaní kvalitných detských filmov aj workshopy a tvorivé dielne.