Pod príznačným názvom Vínšpacírka sa bude posledná májová sobota v Banskej Bystrici niesť v znamení kráľovského nápoja. Námestie SNP sa na jeden deň stane miestom tisícich chutí tradičných vín z celého Slovenska.

Združenie, ktoré šíri dobré meno mesta

Vinspacirka_logo_finalZa organizáciou pripravovanej vínnej cesty stojí Cech hostinských, ktorý vznikol v roku 2011. Združenie si pri svojom vzniku dalo za cieľ priniesť kultúrne a spoločenské aktivity späť do centra mesta. Cech v súčasnosti zoskupuje 14 kaviarenských a reštauračných prevádzok na námestí SNP a je organizátorom mnohých akcií, ktoré sa v Bystrici konajú. „Priemerná dĺžka pobytu turistov v Banskej Bystrici je tri hodiny. Reštaurácie môžu, ale aj nemusia byť súčasťou ich dovolenkového pobytu. Našim hlavným prínosom je reprezentovať mesto tak, aby návštevník odišiel spokojný, šíril dobré meno nášho mesta a motivoval ľudí k návratu,“ hovorí Ladislav Lukáč, predseda Cechu hostinských. Jednou z pripravovaných akcií je aj vínna cesta v Banskej Bystrici. Vínšpacírka má za úlohu priniesť atmosféru viničových nížin do hornatej oblasti a  ukázať, že aj naše mesto v sebe ukrýva kus vínnej histórie.

vinspacirka_A3_v04_smal2lKde sa vzala Vínšpacírka

Počas minulého roka zorganizoval Cech nultý ročník vínnej cesty, ktorý sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom. Združenie sa preto rozhodlo vo svojej aktivite pokračovať a tak dnes pripravuje prvý ročník vínnej cesty s názvom Vínšpacírka. Za lokálne pôsobiacim názvom sa ukrýva legenda o jednom z tamojších banskobystrických obyvateľov. Ten údajne hlasným a veselým prejavom zvolával obyvateľov mesta, aby sa k nemu pridali a prišli ochutnať z lahodných vín, ktoré trhovníci priniesli z rôznych končín Slovenska. Zábava mnohokrát trvala aj do nasledujúceho dňa, preto vždy keď sa stretla partia pod jeho vedením, šepkalo sa: „Ľaľa, Žigi Báči Vínšpacírku chystá.

Vínšpacírky sa tento rok zúčastní 7 prevádzok cechu, v ktorých budú sústredené ochutnávky vín. 31. mája sa tak môžu Bystričania tešiť na bohatý sprievodný a kultúrny program s koncertmi, kus vínnej histórie, ktorú prinesie banskobystrická Radnica a hlavne na výborné vína od viac ako 20 vinárov a vinárstiev z celého Slovenska.

Viac informácií nájdete na www.vinspacirka.sk alebo na facebooku.