Od 6. do 9. júna sa v Banskej Bystrici uskutoční už piaty ročník medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia, ktorý v tomto roku dostal podtitul freeDOM.

Téma domova inšpirovala organizátorov festivalu hneď z niekoľkých ulov pohľadu. Domov je totiž miestom osobnej slobody a zároveň aj istoty. A tie neočakávame len od vlastného domu, ale aj takého domova, akým je naše mesto, región i celá krajina. Festival tak chce v kontexte Slovenskej republiky umelecky reflektovať sociálno-politické javy.

Festival odštartuje v stredu 6. júna predpremiérou prvej autorskej hry domáceho Divadla v Záhrade, ktoré na svojich doskách uvedie multimediálnu inscenáciu Téma Palach. V rámci ďalších predstavení sa môžu milovníci umenia tešiť napríklad na predstavenia pražského Divadla Archa, talianskeho Compagnia Teatrale Dionisi či francúzskeho Compagnie En Croque. Na festivale Arteterapia: freeDOM 2012 nebude chýbať ani ďalší domáci umelecký súbor – Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže so svojou najnovšou hrou Hamlet a syn.

Priamou reakciou na tému festivalu bude aj multižánrová outdoorová expozícia miestnych umelcov pod názvom Dom odporov. Pôjde o umelecké spracovanie konkrétnych príbehov jednotlivcov alebo skupín, ktoré sa v nedávnej minulosti pokúšali viesť často i nenápadné vzbury proti bezpráviu a neslobode.

Počas festivalu bude okrem hlavného programu pripravených aj viacero sprievodných podujatí a samozrejme workshopy. Tie budú vedené lektormi z viacerých krajín a zamerané budú nielen na mladých divadelníkov, ale aj hudobníkov či aktivistov umenia. V rámci sprievodných podujatí vyniká medzinárodne obsadená diskusia tvorcov a politológov, ktorá bude sústredená okolo témy angažovaného umenia. Zaujme tiež prednáška projektového manažéra Budapeštianskeho centra pre súčasné umenie Krétakör Bálinta Juhásza. Ťažisko festivalu sa bude odohrávať v Záhrade – Centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici a takisto v priestoroch Akadémie umení.