Vlaňajší jubilejný 60. ročník najvýznamnejšieho domáceho cyklistického podujatia v Banskej Bystrici štartoval a uskutočnil sa tu aj úvodný prológ za veľkého záujmu verejnosti. Preteky neobídu mesto pod Urpínom ani tento rok.

Keďže organizátorom sa podarilo zvýšiť kategóriu podujatia, pretekov sa zúčastnia aj viaceré prokontinentálne tímy. Sú medzi nimi napríklad známe celky Androni Giocattoli z Talianska, poľský CCC Sprandi Polkowice či ruský Gazprom – RusVelo, ktoré sa pravidelne predstavujú po boku tímov ProTour.

Celkom je prihlásených až 25 tímov. Medzi kontinentálnymi formáciami nebudú chýbať ani domáci profesionálni cyklisti z Dukly Banská Bystrica, ale napríklad ani rakúsky Amplatz-BMC, ktorého dres oblieka aj Banskobystričan Marek Čanecký. Ďalší, najmä mladší slovenskí cyklisti, sa predstavia aj v tíme národnej reprezentácie.

Slovenský zväz cyklistiky dokonca rokoval aj účasti tímov z ProTour. Nová kategória pretekov 2.1, by totiž ich štart už umožňovala. Aj s ohľadom na termínové umiestnenie akcie sa však ešte tento rok najznámejšie cyklistické celky na Slovensku nepredvedú. I tak však Okolo Slovenska čaká v modernej histórii jedno z najlepších obsadení.

Minuloročný večerný prológ v uliciach Banskej Bystrice.

Cyklistické preteky Okolo Slovenska odštartujú svoj 61. ročník 7. júna v Levoči. Uskutoční sa tam aj úvodný prológ s predstavením tímov.

Hneď na ďalší deň, 8. júna, cyklistov čaká náročná, celkom až 212 kilometrov dlhá, etapa cez Vysoké a Nízke Tatry. Z Levoče prejdú cez Štrbské Pleso, Čertovicu, Brezno a etapu zakončia na banskobystrickom Námestí SNP. Na trati do metropoly nášho kraja prekonajú pretekári až sedem horských prémií. Štart v Levoči je naplánovaný na 12-tu hodinu a do Banskej Bystrice by pretekári mali doraziť okolo 17-tej hodiny.

Rozhovor: Profesionálny cyklista Marek Čanecký túži po úspechu v rodnom meste

Účastníkov Okolo Slovenska budeme môcť vidieť v akcii aj na ďalší deň. Deviateho júna z Námestia SNP odštartuje o 13.00 h popoludní druhá etapa. Tá bude smerovať na Zvolen a Žiar nad Hronom cez Vyhne do Banskej Štiavnice a odtiaľ ďalej až do Zlatých Moraviec a následne Nitry. Tretia etapa potom pretekárov prevedie z Nitry do Trnavy okľukou cez Malé Karpaty a preteky vyvrcholia 11. júna okruhmi v Trnave a okolí.