Koncert, diskusie, workshopy, spomienkové stretnutie – to všetko pripravilo mesto Banská Bystrica v spolupráci s partnermi pri príležitosti blížiaceho sa Dňa boja za slobodu a demokraciu. V stredu 16. novembra 2011 sa o 16. 00 hod. začne na Námestí SNP Koncert pre Nežnú revolúciu a paralelne v budove Radnice odštartuje diskusné fórum formou World Café Method s príspevkami odborníkov.

O deň neskôr – 17. novembra sa o 17. 00 hod. uskutoční pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP Spomienka na Nežnú revolúciu a večer o 19. 00 hod. bude Radnica patriť predstaveniu Liečba šokom (Mokošom) s hosťom, Zuzanou Kronerovou.

Samospráva Mesta pod Urpínom pri príprave podujatí spolupracuje s Parkom kultúry a oddychu, Univerzitou Mateja Bela, Euroatlantickým centrom, Študentskou neformálnou skupinou Ad Hoc so symbolickým pomenovaním Deti Nežnej revolúcie a a organizáciou Bebop, s.r.o. Výsledkom je Koncert pre Nežnú revolúciu, na ktorom sa predstavia kapely a interpreti: Babyluzaru, Rock reunion, Schody, EX VF, René a Robo Bošeľovci.

V Cikkerovej sieni Radnice budú odborníci z Ministerstva obrany SR, Inštitútu hospodárskej politiky a Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB hovoriť o budúcnosti a odkaze novembra 1989, o ceste k slobodnej ekonomike i o prevzatí spoluzodpovednosti za rozvoj demokracie vo svete. Následne budú spolu s členmi Študentskej neformálnej skupiny Ad hoc so symbolickým pomenovaním Deti Nežnej revolúcie diskutovať na tému Budúcnosť novembra 1989.

Vnímam veľmi pozitívne fakt, že sa nám v Banskej Bystrici podarilo spojiť sily ľudí, ktorí zažili Nežnú revolúciu a záujem mládeže. Študenti, ktorí si nemôžu pamätať atmosféru novembra 1989 budú s priamymi účastníkmi protitotalitných demonštrácií diskutovať za okrúhlym stolom, v príjemnej atmosfére pri šálke kávy. Som presvedčený, že práve takýmto spôsobom by sme mali približovať význam Dňa boja za slobodu a demokraciu, konštatuje primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.

Sprievodným podujatím spomienkového stretnutia ku Dňu boja za slobodu a demokraciu je výstava Ľudské práva v rozvojovej pomoci očami študentov, ktorá je vo foyeri banskobystrickej radnice sprístupnená do 20. novembra 2011.