V centre mesta končí známe kníhkupectvo Artforum. Hudobný jazzový klub zavrel svoje brány koncom decembra. Spoločným menovateľom bol nedostatok financií.

Sieť kníhkupectiev Artforum zatvára predajňu v Banskej Bystrici. Za týmto rozhodnutím sa skrývajú finančné dôvody. Minulý rok zaniklo kníhkupectvo v Trnave, 31. januára ho bude nasledovať aj banskobystrická pobočka. Okrem predaja kníh, Artforum organizovalo literárne stretnutia, v rámci ktorých diskutovali pozvaní hostia s prítomnými divákmi o rôznych témach knižného sveta.

Predajňa Artfora končí v Banskej Bystrici po 12 rokoch. „Pozbierame konfety a franforce  postáv a príbehov, ktorými sme sa za tie roky prelistovali až sem. Všetky hurá aj úha vsiaknuté v parketách celkom poctivo umývanej dlážky. Duch historického domu a striedajúcich sa výstav v ňom. Duch ľudí, všetkých tých, čo ich prilákali najmä netuctové a neefemérne knihy. A snáď niektorých aj pocit, že aj tu bolo platné, čo ostalo živé z ideí osemdesiateho deviateho a ducha nádeje a humanizmu vôbec. Taká bola snaha,“ napísali na stránke Artfora na rozlúčku Judita Hrubalová a Peter Ulman, ktorý za banskobystrickým kníhkupectvom stáli.

Koncom decembra 2012 skončil aj hudobný Jazz Club 12. Podnik, v ktorom dostávali priestor nielen jazzové a bluesové kapely, zavrel svoju prevádzku po dvoch rokoch. Nepomohla ani finančná podpora mesta. Momentálne je na dverách oznam o čerpaní dovolenky do 31. januára. Pôvodní prevádzkovatelia, medzi ktorými bol aj známy banskobystrický jazzman Teo Bindas, ponúkli klub na odstúpenie.