Na portáli BBonline.sk pokračujeme v seriáli predstavovania banskobystrických ulíc a osobností, po ktorých sú pomenované. Bakossova ulica sa nachádza v blízkosti centra, medzi ulicami Lazovná a Laskomerská. Jedná sa o pomerne lukratívnu lokalitu na bývanie.
Nachádzajú sa tu rodinné domy, menšie bytové komplexy, základná škola a na jej konci sa začína mestská tržnica, viacero kaviarní. To už sme ale pri Námestí Štefana Moyzesa. Na jej severnej strane je tiež viacero menších trávnatých plôch. Je v blízkosti severného obchvatu Banskej Bystrice.
Práve jej severný koniec si málokto, mimo miestnych, ešte spája s Bakossovou ulicou. Nachádza sa tu ale napríklad zaujímavé sochárske dielo „Obytná plastika“ zo sedemdesiatych rokov.
Táto ulica je pomenovaná po bývalom evanjelickom kňazovi Jánovi Bakossovi. Ten bol okrem kňaza aj náboženský spisovateľ, redaktor, protifašistický bojovník. Po návrate z ruského frontu, na ktorom utrpel zranenie, vyštudoval teológiu v Bratislave. Roku 1920 ordinovaný za kňaza. Pôsobil ako evanjelický kaplán v Pukanci a v Martine.
Po vypuknutí Slovenského národného povstania bol členom Revolučného národného výboru v Banskej Bystrici. Po potlačení Povstania žil v ilegalite. 5. januára 1945 bol v Martine zatknutý a neskôr zavraždený. Jeho telesné pozostatky našli v masovom hrobe Pod stráňami.
Bol autorom kázní, náboženských úvah, apologetických, biografických a popularizačných článkov, recenzií. Prekladal z nemčiny. Od roku 1921 prispieval do Evanjelického posla spod Tatier, Stráže na Sione, Cirkevných listov, Národných novín či Živeny. Popri pastoračnej práci sa venoval i osvete a národno-kultúrnej činnosti.