Významné prelomové inscenácie, ktoré znamenali posun v tvorbe banskobystrického bábkového divadla, ponúka počas februára Bábkové divadlo na Rázcestí deťom aj dospelým divákom a diváčkam. Nová línia online produkcií nesie názov Z archívu.

Dvere Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR), rovnako ako dvere ostatných divadiel, sú stále zatvorené. V divadle sa preto rozhodli otvoriť archívnu skriňu s VHS kazetami a vybrať z nej historicky i umelecky výnimočné inscenácie zo svojej 60-ročnej existencie. Počas celého mesiaca bude BDNR v pravidelných hracích časoch, v nedeľu o 16:00 h, uvádzať online archívne predstavenia pre deti.

Deti poteší aj Malá čarodejnica či Ľadový vojvoda

V nedeľu 7. februára poteší deti inscenácia z cyklu Nepos(l)edných predstavení Šťastie je veľmi krásna vec, ale… Nepos(l)edné predstavenia ukrývajú v názve novinky, ktoré v 90. rokoch BDNR prinieslo. Patria k prvým predstaveniam pre deti, vytvoreným na princípe „neposednosti“, a to v línii autorskej kolektívnej tvorby. Zároveň otvorili nové možnosti pre  divákov/diváčky, ktorí/é mohli „neposedieť“ a priamo spolupracovali s hercami a herečkami na predstavení. Inscenácie narušili viacero divadelných tabu a dožili sa stovky repríz. Šťastie je veľmi krásna vec, ale… (Iveta Škripková, Marián Pecko) sa objavilo ako záznam Poľskej televízie na prestížnom festivale.

V nedeľu 14. februára bude deťom o ceste k ľuďom, k priateľstvu, k jeho podobám a zreniu rozprávať Malá čarodejnica. Titul Kristíny Vlachovej z roku 1997, s obnovenou premiérou v roku 2001 je určený pre deti od 6 rokov. Na príprave inscenácie sa podieľali Iveta Škripková (dramaturgia, preklad), Tomáš Volkmer (výprava, kostýmy, bábky, scéna),  Pavol Helebrand a Peter Nosálek (úprava, réžia).

V nedeľu 21. februára príde k deťom Ľadový vojvoda (Alena Bodingerová, 1988), pôvodná bábková hra podľa literárnej predlohy Jamesa Thurbera Třinástery hodiny pre deti od 10 rokov, s dramaturgiou Ivety Škripkovej, hudbou Jiřího Kolafa, scénou, kostýmami a bábkami Jaroslava Doležala a réžiou Jiřího Břeneka.

Archívne inscenácie pre deti uzavrie v nedeľu 28. februára legendárny príbeh Malá morská panna napísaná podľa H. Ch. Andersena (Anna Ondrejková, 1999) Predstavenie pre deti od 8 rokov pripravil tvorivý kolektív Barbora Erniholdová (výprava), Miriam Bajlová (hudba), Viliam Dočolomanský (hudba, réžia), Štefan Píšša (asistent réžie) a Hana Charvátová (pohybová spolupráca).

Pre deti s básnicky tvorivým talentom pripravilo divadlo aj novú súťaž Divadelné bá(snenie). Ich úlohou bude zaslať na adresu bdnr.dramaturgia@gmail.com, alebo vhodiť do schránky divadla na Rázcestí báseň spĺňajúcu zadanie. Zadania bude divadlo postupne zverejňovať na svojom webe a na Facebooku. Budú sa týkať archívnych inscenácií, v ktorých deti nájdu množstvo inšpirácií na splnenie úlohy. Najlepšie básne budú odmenené.

Milenky a Nostalgia z archívu pre dospelých

Dve predstavenia z archívu si vo februári môžu vychutnať aj dospelí diváci a diváčky. Pred(anti)Valentín v piatok 12. februára (19:00 h) bude patriť inscenácii Milenky. Šokujúce a kontroverzné vyznanie na tému milenka. Titul vznikol v rámci projektu Ružový a modrý svet, ktorý sa venoval rodovému scitliveniu verejnosti. Inscenované čítanie z knihy rakúskej autorky a držiteľky Nobelovej ceny Elfriede Jelinek pripravila Katarína Lucinkiewiczová a. h. a Janka Kožušková a. h. (výtvarná spolupráca) a Iveta Škripková (scenár a réžia). Uvedením tohto predstavenia sa divadlo zapája do hnutia V-DAY, celosvetovej kampani za skončenie násilia páchaného na ženách a dievčatách.

Všetky cesty vedú do Ríma. Žiadna z nich nevedie ku mne. Skoro dadaistický nárek. To všetko v inscenácii Nostalgia, v utorok 23. februára (19:00 h). Nostalgia predstavuje tému migrácie a emigrácie Slovákov a Sloveniek. Inscenácia Bábkového divadla na Rázcestí, v spolupráci so Štúdiom T.W.I.G.A. a divadla NoMantinels, vznikla ako projekt Ženské úteky. Témou je fyzická vs. vnútorná emigrácia, novodobá migrácia Slovákov/Sloveniek za prácou do západných krajín a z východných častí Európy na Slovensko, odhalenie predsudkov voči cudzincom medzi národnosťami a rasami, poukázanie na xenofóbiu. Na tvorbe inscenácie sa podieľali Iveta Horváthová (autorka), Pavol Andraško a. h. (scéna), Miriam Struhárová a. h. (kostýmy), Róbert Mankovecký a. h. (hudba) a Marián Pecko (réžia). Súčasťou obidvoch predstavení je súťaž o čestné vstupenky na ľubovoľné domáce predstavenie BDNR.

Vstupenky na predstavenia nájdete na stránke bdnr.sk, alebo ticket-art.sk.