Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí sa zo živého divadelného priestoru presunulo do online roviny a aj počas núdzového stavu naďalej zostáva v spojení so svojimi detskými a dospelými diváčkami a divákmi.

Divadlo ide do školy

Prvý úspešný projekt Divadlo ide do školy už koncom októbra priniesol divadlo  do viacerých banskobystrických aj cezpoľných škôl. Tie mali možnosť vybrať si zo šiestich titulov z repertoáru divadla. Pre deti od troch rokov boli v ponuke Dve rozprávky na brušku a Dobrú chuť, vlk!, ktoré dopĺňali inscenácie pre deti od štyroch rokov Rozprávky o psíčkovi a mačičke a O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu. V ponuke nechýbalo ani špecifické predstavenie, divadelná jednoaktovka (Vý)Činy slovenčiny, zameraná na vybrané slová. Pre vyššie ročníky divadlo zvolilo inscenáciu Hviezdy sú tiché, pred(náška)stavenie o vojnových časoch, holokauste, striedaní režimov spracúvajúce denníky Anny Frankovej, Alie Rachmanovovej, Tatiany Savičevovej a Helgy Weissovej.

Divadlo zaktivizovalo všetkých hercov a herečky, nanovo nakrútilo inscenácie, nachystalo ich do balíčkov a priviezlo až do škôl. Cieľom projektu Divadlo ide do školy bol najmä osobnejší kontakt s divákmi a diváčkami v školách. Aj preto herci a herečky k inscenáciám pribalili pozdrav šitý na mieru – jedinečný, neopakovateľný príhovor. Aby vedeli, že spojenie s nimi je pre divadlo veľmi dôležité. Niektoré z pripravovaných DVD si už našli svoje miesta. Základná škola Ďumbierska ako prvá už svoje divadlo v škole má.

Nedeľné rozprávky a niečo aj pre „veľkých“

Nedeľa bez rozprávky nie je nedeľou. A keď deti nemôžu prísť za rozprávkou do divadla, prichádza divadlo s rozprávkou ku nim domov. Obľúbené rozprávky robili deťom spoločnosť aj počas nedávnych jesenných prázdnin. Tie sa dokonca začali premiérou klauniády Hra. Ďalšie novembrové nedele budú deťom robiť spoločnosť postavičky z obľúbených rozprávok O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu (15. november), Dobrú chuť, vlk! (22. november) a Rozprávky o psíčkovi a mačičke (29. november). Online vysielanie začína vždy o 16:00 h. Link, na ktorom bude video sprístupnené (na 24 h), získajú diváci a diváčky po zakúpení vstupeniek na www.ticket-art.sk.

Produkcie pre dospelých uvádza divadlo v tradičných hracích dňoch a časoch (utorok a streda o 19:00 h). V stredu 18. novembra to budú Pohľady do spätného zrkadla, inšpirované jubilejnou 60. divadelnou sezónou Bábkového divadla na Rázcestí. Ponuku pre dospelých dopĺňa formát recesistickej talkshow Hviezdy bábkového divadla. Anna Hajduková a Andrej Polakovič počas talkshow privítajú vo svojom štúdiu mnoho slávnych, ktorí a ktoré hýbali a hýbu trendmi bábkového sveta. Tieto produkcie sa vysielajú v týždenných obmenách, vždy o 19:00 h.

Bábkové divadlo na Rázcestí sa zapojí aj do tohtoročnej Noci divadielv sobotu 21. novembra uvedie program Oči noci, v ktorom herci a herečky divadla budú čítať na dlhú noc (od 19:00 h, online). Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného na ženách si divadlo pripomenie Písačkou v stredu 25. novembra o 19:00 h (online).

Produkcie pre dospelých budú dostupné zdarma na www.bdnr.sk (sekcia videotéka) alebo na youtube kanáli Bábkového divadla na Rázcestí.