Počas Medzinárodného festivalu súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých sa v Banskej Bystrici predstavia jedinečné domáce aj zahraničné bábkovo-divadelné súbory. Už 23. ročník festivalu prinesie opäť vysokú kvalitu tvorby a okrem toho aj množstvo sprievodných aktivít, diskusií, či workshopov.

Aký program čaká Banskobystričanov, ale aj ostatných nadšencov divadla z rôznych kútov Slovenska, či sveta, nám prezradila riaditeľka a dramaturgička Bábkového divadla na Rázcestí Iveta Škripková.

Bábkové divadlo na Rázcestí organizuje tento rok 23. ročník festivalu Bábkarská Bystrica. To je nespočetne veľa hodín príprav, odohraných predstavení, množstvo divákov a potlesku. Ako tento festival vnímate vy?

Festival je dôležitá súčasť profesionálnej práce v rámci nášho žánru a veľmi dôležitou formou komunikácie s verejnosťou, naším publikom. Je to vrcholné podujatie, čosi ako napríklad Majstrovstvá Európy, povedané športovou terminológiou. Pre nás bol festival vždy dôležitým priestorom na stretnutia s kvalitným divadlom, výskumom divadla a miestom na medziľudskú komunikáciu a kritickú reflexiu.

Tohtoročný festival ste rozdelili na tri línie. Prvá je pracovná, druhá exkluzívna a tretia rozmanitá. Ako tieto línie súvisia s divadlom a aké prepojenia ponúkajú?

Línie sú vytvorené podľa zámerov festivalu. Festival pracujúci je línia, kde sú ponúknuté predstavenia pre deti všetkých vekových kategórií a každý deň pre istú vekovú kategóriu. V pondelok pre 15 až 18 ročných, v utorok pre deti vo veku 15 až 10 rokov. A tak klesáme až k batoľatám. Počas tejto línie sa konajú tvorivé pracovné stretnutia pre pedagógov a pedagogičky s divadelnými lektorkami o možnostiach, ako využiť divadelné techniky, metodiky a prácu s bábkou vo vzdelávaní. Festival exkluzívny je línia pre dospelých, kde sa prezentujú výnimočné produkcie pre dospelých. Je to súčasné divadlo rôznych žánrov, kde sa využíva pohyb, objekt, bábka, hlas a herec a herečka v rôznych interpretačných polohách. Po predstavení sa konajú diskusie s tvorcami. Línia rozmanitá je venovaná všetkým vekovým kategóriám. Prebieha cez víkend a prináša rôzne bábkové atrakcie a zaujímavosti.

Divadlo a škola sú aj základom pre odbornú medzinárodnú konferenciu „Vzdelávanie divadlom“, ktorá je súčasťou festivalu. Ide o začlenenie divadla do vzdelávacieho procesu? 

Áno, presne tak. A súčasne o prehĺbenie spolupráce, skvalitnenie komunikácie medzi školami, divadlom a verejnosťou. Komunikácia na inej báze, rozvíjanie diváckej a estetickej gramotnosti. Tieto snahy existujú dlhé desaťročia aj u nás na Slovensku. Konkrétne ide o začlenenie tvorivej dramatiky do vzdelávania, ale zatiaľ sa to nepodarilo uskutočniť. Dialóg medzi školami, divadlami a verejnosťou posledné roky vyhasína. Čo je škoda, pretože potenciál divadla pri osobnom rozvoji dieťaťa, ale aj dospelých, je veľký. A potvrdzujú to práve dobré príklady z iných krajín v Európe, kde vzdelávanie divadlom aplikujú v školách. Preto sme pozvali odborníčky z rôznych štátov, aby nám predstavili tieto úspešné projekty na konferencii Vzdelávanie divadlom. Zavítajú k nám hostky, významné osobnosti kultúry, z Nórska, Fínska, Slovinska a Česka. Budeme diskutovať aj o situácii na Slovensku.

Medzinárodný festival Bábkarská Bystrica so slovenskou, ale aj medzinárodnou účasťou, ponúka divadlo na každý deň. Koľko súborov sa festivalu zúčastní? A z ktorých krajín?

Predstaví sa 22 bábkových a divadelných súborov, ktoré odohrajú 30 predstavení. Pochádzajú z deviatich krajín Európy. Nórska, Francúzska, Nemecka, Česka, Slovinska, Poľska, Ukrajiny, Švajčiarska a Slovenska.

Na aké sprievodné akcie sa ešte môžu návštevníci festivalu tešiť?

Pred pár dňami bola vernisážou slávnostne otvorená výstava bábok v Štátnej vedeckej knižnici v Galérii v podkroví s názvom Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorá potrvá do 21. októbra. Približuje vývoj slovenského bábkarstva.

A po predstaveniach nasledujú diskusie, čo predtým nebývalo. Počas pracujúceho festivalu sa uskutočnia tri rôznorodé tvorivé pracovné stretnutia s divadelnými lektorkami zo Slovenska a Česka pre pedagógov a iných záujemcov.

Festival takýchto rozmerov si vyžaduje výbornú organizáciu a dobrý organizačný tím. Ponúkate možnosť, zapojiť sa do organizácie aj dobrovoľníkom, ktorý tak môžu privoňať k životu divadla za oponou?

Áno, pravidelne spolupracujeme s dobrovoľníkmi. Môžu sa prihlásiť cez webovú stránku. Tešíme sa na nich. Máme len dobré skúsenosti.

Divadelné umenie je najstarší druh dramatického umenia a funguje na interakcii herca a diváka. Je divadlo v tejto uponáhľanej dobe stále tým správnym živým organizmom, ktorý dokáže diváka zaujať, pobaviť alebo rozcítiť?

Určite. Len divák a diváčka môžu dostať šancu prísť do divadla a vidieť kvalitné divadelné predstavenie. Divadlo je otvorená komunikácia a dokáže veľmi osobne osloviť cez rôzne zmyslové a racionálne vnemy.

Festival Bábkarská Bystrica 2022 Divadlo na každý deň premení naše krásne mesto od 26. septembra až do 2. októbra na jedno veľké divadelné pódium. Aj to je dôkaz, že divadlo stále spája ľudí aj krajiny, vyčarí emócie a zanechá stopy na duši aj v srdciach divákov. A potlesk a poďakovanie je to najkrajšie, čo hercom a tvorcom divadelných predstavení opäť dodá silu a chuť byť kreatívnymi. Príďte podporiť divadlo, príďte si oddýchnuť a nebojte sa prejaviť pocity, pretože tých divadlo ponúka tisíce.

Kompletný festivalový program nájdete na stránke Bábkového divadla na Rázcestí. Stačí si vybrať a nemusíte zostať iba pri jednom predstavení. Skvelé budú všetky, tak si pokojne užite divadlo aj každý deň.

Ak máte záujem, stať sa súčasťou organizačného tímu významného medzinárodného festivalu, prihláste sa ako dobrovoľníci. Bližšie informácie nájdete na webe divadla.