Tri scény, sedemnásť súťažných predstavení, dva impulzy a týždeň plný zábavy – už v sobotu odštartuje Bábkarská Bystrica 2010 – prvýkrát s podtitulom Dvojitý impulz.

Bábkarská Bystrica 2010 prinesie do mesta pod Urpínom aj tento rok množstvo zaujímavých predstavení. Po prvýkrát je však toto podujatie v znamení Dvojitého impulzu. Ten má za úlohu oddeliť bábkové divadlo pre deti od bábkového divadla pre dospelých. Najmenším Banskobystričanom teda budú patriť hlavne prvé štyri dni festivalu (25. – 28. 09.), počas ktorých sa detský divák zoznámi s novou formou divadla, obsahujúcou istú dávku interaktivity. Druhý impulz, ktorý sa zameriava hlavne na dospelých a má za úlohu ukázať, že bábkové divadlo nie je len pre deti, no dokáže spracovať aj obsah určený starším divákom, bude vyslaný posledné tri dni (29. 09 – 01. 10.). Banskobystričanov v prvý deň festivalu čaká aj Predohra – nesúťažné pouličné predstavenia, ktoré sa budú hrať na Námestí SNP a Námestí Štefana Moysesa. Ďalší program zastrešuje Štátna opera, Bábkové divadlo na Rázcestí a divadelné šapitó v parku pod pamätníkom SNP.

Na festivale sa predstavia účinkujúci nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska, Maďarska, Francúzska, Izraela či Fínska. Zúčastnené divadlá z týchto krajín budú súťažiť o cenu Henryka Jurkowského – jedného z najvýznamnejších teoretikov bábkového divadla. Okrem tohto vzácneho ocenenia sa bude odovzdávať aj cena detského diváka (hodnotiť bude päť vybraných žiakov zo školy na ulici Triedy SNP 20 pod vedením pedagogičky Jany Sýkorovej) a národná cena Hašterica, udeľovaná v garancii Divadelného ústavu za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na Slovensku za obdobie 2008/2009 a 2009/2010.

Bábkarská Bystrica má dlhoročnú tradíciu, keď sa ako prvý festival tohto druhu na Slovensku odohrala už v roku 1977. Do roku 1994 sa uskutočnilo spolu 10 ročníkov. Od „novej éry“ (od roku 1994) sa na festivale zúčastňujú krajiny Vyšehradskej štvorky a uskutočnilo sa 8 ďalších ročníkov, v rámci ktorých sa u nás predstavilo 174 divadiel zo 129 krajín sveta. Tie odohrali spolu 211 podujatí. Festival sa stal súťažným od roku 2004.