Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici v spolupráci s Anasoft litera pripravila pre milovníkov dobrej literatúry ďalšie autorské čítanie finalistov najprestížnejšej ceny za domácu prózu Anasoft litera 2013.

čítačka_BeňováJesenné autorské čítanie otvára stretnutie so spisovateľkou Janou Beňovou. Uskutoční sa v stredu 25. septembra o 17. hodine, už tradične vo vile Dominika Skuteckého. Autorka bude čítať zo svojho románu Preč! Preč! (Marenčin PT, 2012), ktorý sa taktiež dostal do desiatky kníh nominovaných na cenu Anasoft litera 2013.

Román je príbehom Rosy, dieťaťa od Hlavnej stanice. Má štyridsať rokov a bližšie k vlakom ako k mestskej doprave. Stačí sa rozbehnúť: áááá naskočiť. Najmä v čase, keď január trvá dvanásť mesiacov v roku. Na úteku od práce a manžela stretáva muža s očami šarlatánsky modrými, vlastníka bábkového divadla, ktorý túži svoje predstavenie Snehovej kráľovnej ukázať svetu. Všetky cesty nezadržateľne smerujú na sever. Stále na sever. Juh je už všetkým po tridsiatke podozrivý. A more? Nemajú, ale ani nechcú…

Jana Beňová (1974), finalistka ceny Anasoft litera za rok 2009 a 2013, vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU. Vydala tri básnické zbierky: Svetloplachý (1993, Hevi), Lonochod a Nehota (1997). V roku 2000 jej v edícii Odpad vydavateľstva Park vyšla próza Parker (Ľúbostný román), o tri roky neskôr zbierka Dvanásť poviedok a Ján Med (L.C.A., 2003). V rokoch 2002 – 2009 pracovala v bratislavskej prílohe denníka SME ako Jana Parkrová. Od februára 2009 do leta 2012 pôsobila ako redaktorka v edičnom oddelení Divadelného ústavu. V súčasnosti je na voľnej nohe. Jej román Plán odprevádzania (Café Hyena) z roku 2008 bol nominovaný na cenu Anasoft litera a získal Cenu Európskej únie za literatúru 2012.

Čítačku Jany Beňovej spríjemní moderovanie Egona Tomajka a koncert Andrey Bučkovej.