V predposledný septembrový deň sa vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici uskutočnilo ďalšie z autorských čítaní s finalistami ceny Anasoft litera, ktoré organizuje občianske združenie ars_litera v spolupráci s banskobystrickou Stredoslovenskou galériou.

Hosťom moderátora Egona Tomajka bol Peter Karpinský, ktorý momentálne pôsobí ako vedúci Katedry slovenského jazyka na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Debutoval v roku 1997 zbierkou poviedok Oznamujeme všetkým majiteľom hrobov. Nasledovali rozprávky pre deti a ku krátkej próze pre dospelých sa Karpinský vrátil až v roku 2009 knihou Nanebonevzatie, ktorá sa prebojovala do finále ceny Anasoft litera. Ako sám uviedol, hodnotenie literatúry je vždy problematické, a preto už samotné zaradenie medzi finalistov považuje za úspech.

Tajomstvom kvalitnej literatúry je podľa neho spojenie pútavého príbehu a estetických hodnôt. Postavami jeho poslednej prozaickej zbierky, ktorú možno nazvať aj fragmentárnym románom, sú obyčajní ľudia, ktorým sa stávajú neobyčajné veci. Magično a iracionálnosť sú súčasťou bežného života aj napriek tomu, že ich často odmietame vnímať. Ani v umení nie je nevyhnutné všetkému porozumieť, oveľa dôležitejšie je ho precítiť. Otvorené konce jeho próz teda nie sú len hrou s čitateľom, ale aj odrazom autorovho pohľadu na život. Aj preto sú mu blízke napr. diela Iana McEwana, či predstaviteľov magického realizmu.

Ako teoretik sa Karpinský venuje aj komiksu. Je presvedčený, že slovenská verejnosť mala len obmedzené možnosti zoznámiť sa s najkvalitnejšími dielami tohto žánru. Literárny hosť soireé viackrát spolupracoval aj s rozhlasom, je autorom rozhlasových hier a rozhlasových večerníčkov. Ako dramatik a režisér sa podieľa na hrách s historickou tematikou, ktoré sú inscenované v exteriéroch hradu v Starej Ľubovni.

Účastníci akcie mali možnosť nielen zoznámiť sa s jeho aktivitami a názormi, ale aj vypočuť si úryvok z jeho poviedky Keď pôjdem cez údolie. Podujatím hudobne sprevádzali Katarína Koščová a Daniel Špiner. Ďalšie literárno-hudobné soireé s Veronikou Šikulovou je plánované na 20. októbra 2010.