Tekvicová zábava, divadelný festival ŠpanDiv a jazzový festival. To sú tri lákavé tipy na augustové výlety za kultúrou na Španiu Dolinu. A bonusom je nesporná charizma samotnej obce.

TEKVICOVÁ ZÁBAVA A FAKLCÚG

V sobotu 5. augusta ožije Špania Dolina Tekvicovou zábavou. Podujatie, ktoré organizuje Penzión Klopačka a Banícke Bratstvo Herrengrund, má už asi polstoročnú tradíciu. Špaňodolinčania a návštevníci obce si ním pripomínajú vysvätenie rímskokatolíckeho Kostola Premenenia Pána (1254). Pôvod názvu Tekvicová zábava je celkom prozaický. Podujatie sa koná v čase, keď (nielen) na Španej Doline dozrieva táto tradičná slovenská plodina.

Vyvrcholením tekvicového dňa bude tiež už tradičný večerný fakľový sprievod permoníkov a baníkov s lampášmi po halde Maximilián Faklcúg. Nezabudnite teda na fakle alebo lampáše. Faklcúg sa začína sa o 20.30 hod. V nedeľu 6. augusta o 11. hod. sa v Kostole Premenenia Pána uskutoční sviatočná aušustnícka omša. Do kostola vedie drevené schodisko so šindľovou strechou a 162 schodmi. Oplatí sa po nich vyjsť.

ŠTRNÁSTY ROČNÍK FESTIVALU ŠPANDIV

Počas druhého augustového víkendu ovládne Španiu Dolinu divadlo. Štrnásty ročník divadelného festivalu ŠpanDiv ponúkne počas troch dní vrece zábavy pre deti aj dospelých.

V piatok 11. augusta po otvorení festivalu (19.15 hod.) popradské Divadlo  Comedia uvedie hru René Falleta Kapustnica a prvý festivalový večer ukončí koncert Veroniky Rabada s kapelou.

Sobota 12. augusta sa začne o 10. hod. rozprávkou Janko Polienko v podaní Teatro Pimprlo. Počas dňa sa predstaví aj rodinné divadielko Animare Silva či potulní komedianti, Teáter Komika, Divadlo pod balkónom a bratislavské Divadlo La Komika s hrou Karola Vosátka Slovak geishastory. Diváci v nej uvidia Zuzanu Vačkovú, Elenu Podzámsku, Renátu Ryníkovú, a Mira Máleka. V sobotu zaznejú na Španej Doline aj flašinety a druhý festivalový deň vyvrcholí programom Na plnú hu(d)bu – Sto minút hudby a slova s Milanom Markovičom a Pánmi Bratmi Petrom Niňajom a Róbertom Puškárom.

V nedeľu 13. augusta sa deti môžu tešiť na rozprávku Janko Hraško (Divadlo pod balkónom). Festival ŠpanDiv 2017 ukončí Teáter Komika s predstavením Klaun Hudobníkom.

Divadelné dni na Španej Doline bude sprevádzať jarmok ľudových remesiel a chýbať nebudú ani rôzne atrakcie pre deti, ako maľovanie na tvár či jazda na mechanických koníkoch. Viac informácií o podujatí nájdete na oficiálnej stránke festivalu.

INTERNATIONAL JAZZ FESTIVAL

A po divadle príde na rad jazz. V sobotu 19. augusta privíta Špania Dolina účastníkov 13. ročníka International Jazz festivalu. Od 16. hod. sa postupne predstavia trombonista Michal Motýľ so zoskupením Tentet (SK), Traditional Club Revival (SK), francúzsky klavirista David Tixier a chorvátska hráčka na bicie a perkusie Lada Obradovič, ktorí uvedú projekt Obradovič– Tixier Duo, ďalej to budú Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ) &Danny Grisset (USA) a Jazz Band Ball Orchestra (PL) & Stanley Breckenridge (USA).