Už tento  utorok 14. februára o 17 – tej hodine sa návštevníci Matejovho domu vydajú na virtuálnu prehliadku do podzemia prostredníctvom prednášky Cesta do podzemia.

plagat_co_sa_skryva_v_depozite_02_2017_webArcheológ Martin Kvietok pozýva všetkých nadšencov histórie a zvlášť obdivovateľov starých baní na dobrodružnú virtuálnu prehliadku do útrob Zeme v okolí Banskej Bystrice. Aj napriek tomu, že okolie mesta pod Urpínom sa nachádza v horskom teréne a z väčšej časti ho pokrýva les, aj tu sa písala slávna história.

Základom slávnej a bohatej minulosti mesta pod Urpínom a jej okolia bola predovšetkým ťažba, vďaka ktorej sa aj do týchto končín dostal život a pokrok spojený s prosperitou a s príchodom baníckych osadníkov.

Aj samotné mesto, dnes metropola stredného Slovenska, vďačí za svoju krásu a bohatstvo predovšetkým ťažbe medi, ktorej počiatky siahajú až do ďalekého praveku. Okrem nej sa však v našich končinách našli aj ložiská striebra, zlata, železa dokonca aj ortute. Z bohatej minulosti nášho mesta sa Martin Kvietok vo svojej prednáške zameria najmä na ťažbu v období stredoveku. Návštevníkom priblíži pohnútky a dôvody, ktoré priviedli prvých osadníkov na naše územie a objasní, ako sa  ruda v minulosti vyhľadávala a ťažila.

Vďaka technike a unikátnym záberom nasnímaných z útrob Zeme, sa návštevníci budú môcť vybrať na prehliadku do starých zaniknutých baní. Na prehliadke budú ukázané aj základné banícke nástroje našich predkov, akými sú kladivko a želiezko.