Uplynulý týždeň núkal, na rozdiel od toho aktuálneho, skvelú možnosť návštevy nášho termálneho kúpaliska a tak redaktori portálu BBonline.sk nahodili plavky a ľahli k bazénu.

Hneď v úvode poznamenajme, že banskobystrické termálne kúpalisko – Aqualand, už druhý rok prevádzkuje banskobystrický podnikateľ a majiteľ blízkeho hotela Dixon Juraj Sninský. Ten dostal mestské kúpalisko do prenájmu od mesta na 30 rokov za vtedy tisíc korún ročne (33,19 €) s tým, že na ňom preinvestuje minimálne 100 miliónov ešte slovenských korún. Práve preinvestované sumy, boli niekoľkokrát predmetom diskusií poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí iniciovali aj zrušenie nájomnej zmluvy, pre nenaplnenie dohodnutých hodnôt investícií. Avšak primátor Saktor sa investora zastal. Nakoniec, aj napriek ťažkým zraneniam návštevníkov na novej vodnej šmýkačke, ktorá bola daná do predčasného užívania pred kolaudáciou, alebo piatich týždňov prevádzky bez povolenia hygienikov, beží letná sezóna na kúpalisku naplno. A to nie ako pred pár rokmi len pre pár odhodlaných, ale dnes pre tisíce ľudí denne. Akési zrkadlo záujmu sa viditeľne zvyšuje a tak sme sa návštevníkov opýtali na ich názory.

Na naše prekvapenie sme narazili aj na kúpania chtivých turistov zo zahraničia. Jitka z Hradce Králové v Českej republike si spolu so svojou rodinou vybrala na letnej ceste naprieč Slovenskom aj návštevu banskobystrického kúpaliska: „Boli sme sklamaní najmä z toho čo tu človek dostane za cenu, ktorú zaplatí. Kúpalisko máte pekné, páčia sa mi tu ihriská, ale atrakcií pre trochu staršie deti tu veľa nie je. Myslím, že iba tobogány a šúchačka. Sme teraz zvyknutí na našu Flošnu (kúpalisko v Hradci Králové, pozn. red.), kde ak správne preratúvam sú ceny porovnateľné, navyše tam využívame rodinné vstupenky. Samozrejme je úplne nové, otvorili ho len v tomto roku, ale atrakcií je tam za rovnakú cenu omnoho viac, napríklad vodné prúdy,“ skonštatovala návštevníčka nášho mesta, na čo jej manžel dodal, že s dopravným značením a nájdením kúpaliska to cudzí turisti nemajú pod Urpínom také jednoduché. No v tej chvíli sa už ich dvaja synovia rozbehli za buchotom, ktorý začuli zo stavby blízkej plavárne.

Na výšku vstupného sa názory rôznia. Ceny sú ale porovnateľné s inými kúpaliskami podobnej úrovne.

Potom sme už narazili len na domácich, ktorí tvoria drvivú väčšinu návštevníkov mestskej pláže. Dvadsaťdva ročný Pavol z Fončordy sa na banskobystrické kúpalisko vybral s kamarátmi, v tomto roku po prvýkrát: „Priznám sa, že som prekvapený. Posledné štyri roky som sem ani nechodil. Víkendy zvyknem tráviť v Poprade a tam často navštevujeme aquapark. Toto sa porovnať nedá, ale oproti tomu, čo si pamätám, je to oveľa lepšie. Nepáči sa mi, že ešte stále tu z hocikadiaľ vykúka to staré, škaredé.“

Staršia pani menom Marta, nám zas porozprávala svoje spomienky na kúpanie v „jazere“ na pláži, ktoré milovala: „Keby vyčistili jazero a dalo sa znovu plávať v ňom. To bol úplne iný pocit, ako v moderných bazénoch,“ zaspomínala a podotkla, že jej nové atrakcie kúpaliska priniesli len viac ruchu. Avšak teší sa z toho, že Banskobystričania majú kde tráviť svoj voľný čas.

Janka, ktorú môžeme zaradiť do mnohopočetnej skupiny tínedžerov, ktorí sa na kúpalisko prídu zabaviť aj na celý deň, vyzdvihla inú kvalitu vynovenej pláže: „Konečne je tu teplá voda. Niekedy sme sa tu naozaj triasli. Preto sme chodili s rodičmi stále na Kováčovú. Teraz je tu dobre.“

Problémov okolo banskobystrického kúpaliska sa v uplynulom období vynorilo až podozrivo veľa. Je na kompetentných, aby ich správne a riadne prešetrovali. Z pohľadu bežného návštevníka kúpaliska sa však veci pohli k lepšiemu a stalo sa opäť miestom oddychu nielen nás – Banskobystričanov. Od úplnej spokojnosti však majú ešte jeho návštevníci ďaleko. Aké sú vaše skúsenosti?

[poll id=3]