Mesto koncom minulého roka vypísalo verejnú súťaž na prenájom priestorov amfiteátra s podmienkou povinnej minimálnej investície. Do súťaže sa prihlásil jeden záujemca, ktorý sa stal víťazom súťaže, no verdikt je na poslancoch mesta.

Amfiteáter Banská BystricaMesto určilo podmienky prenájmu amfiteátra s tým, že do rekonštrukcie musí záujemca investovať minimálne 325-tisíc eur do dvoch rokov. Aktivisti, ktorí sa o obnovu amfiteátra zaujímali, to označili za nadhodnotenú požiadavku. Napokon sa ale záujemca o tridsaťročný dlhodobý prenájom našiel.

Súťaž vyhrala firma Kolotoče s.r.o., ktorá ponúkla, že do rekonštrukcie amfiteátra investuje 330-tisíc eur s tým, že za prvých 6 mesiacov preinvestuje 66-tisíc eur. Firma chce amfiteáter naplno sprevádzkovať do troch rokov: „Mám imanie, s ktorým by som to vedel financovať. Žiadne megalomanské veci, ale treba obnoviť hlavne sociálne zázemie, kanalizáciu. Ak získame granty z eurofondov, pôjdeme aj na vyšší štandard, napríklad prestrešenie,“ uviedol majiteľ a konateľ firmy Kolotoče Stanislav Lánik nedávno pre agentúru SITA.

Aktivisti zo združenia Za! amfiteáter prenájom spomenutej spoločnosti vítajú a veria, že je to pre amfiteáter to najlepšie riešenie v momentálnej situácii. „Zástupcovia firmy sú otvorení spolupráci aj s občanmi a aj O.Z. za! amfiteáter s nimi už dlhodobo komunikuje ohľadne budúcnosti amfiteátra a možnej spolupráci. Je možné, že ak neprejde tento návrh, tak ďalšia šanca na obnovu prevádzky na amfiteátri už nepríde,“ konštatujú vo svojom vyhlásení aktivisti.

tamfiteártňa-2011_1Dlhodobý prenájom amfiteátra spoločnosti Kolotoče s.r.o. bude musieť ešte schváliť Mestské zastupiteľstvo, ktoré sa týmto bodom bude zaoberať v utorok 11. februára.

Občianske združenie Za! amfiteáter zorganizovalo v súvislosti s možným oživením priestoru amfiteátra sériu prednášok, ktorá sa bude týkať nielen tohto objektu, ale aj bývalého areálu Slovenky, ktorý je aktuálne rovnako predmetom novej urbanizácie. Prednášky sa budú konať v CNK Záhrada od 24. februára, kde sa uskutoční aj vernisáž a prezentáciu prác zo študentského workshopu architektov.