Keď sa povie futbal, asi nenájdeme človeka, ktorý by túto hru nepoznal. Keď sa však povie americký futbal, bude to asi podstatne horšie. Popularitu si však tento šport získava po celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou. Aj u nás už máme niekoľko klubov, prvé pokusy o ligovú súťaž i národný výber. Aj v Banskej Bystrici sa postupne rodí klub, ktorý nesie názov DAEMONS a viac nám o ňom prezradili jeho členovia Róbert Oboňa a Pavol Hanko.

V čom sa americký futbal líši od toho klasického?

Začnime tým, čo majú tieto hry spoločné. Počet hráčov, ktorých je 11. Inak je rozdiel medzi nimi vidieť hádam na všetkom. Od pravidiel, hracej doby (hrá sa 60 minút, ktoré sú rozdelené do štyroch 15 minútových štvrtín) cez tvar lopty, ochranný výstroj, bránky, hráčske pozície, rozdelenie tímu na útok a obranu.

Čo je cieľom hry?

V hre proti sebe nastupuje vždy útočná formácia jedného tímu a obranná formácia druhého. Cieľom je dostať loptu do koncovej zóny súpera, pričom existuje na skórovanie viac spôsobov. Veľa ľudí určite už počulo slovo touchdown (tačdavn) v amerických drsných aj romantických ´teen´ filmoch :). Ide o spôsob, pri ktorom hráč dobehne s loptou do endzóny alebo zachytí hodenú prihrávku, ďalším spôsob je napríklad tzv. field goal (kop lopty do -pre americký futbal- typickej H-čkovej bránkovej konštrukcie). Každý spôsob je bodovaný inak a na konci samozrejme vyhrá tím, ktoré má na konte viac bodov. V každom prípade je to hra, v ktorej do konca hracieho času nie je nikdy nič isté a v priebehu pár sekúnd sa môže výsledok obrátiť o 180°.

Útočná a obranná časť tímu? To znie ako vojenské ťaženie; v spojení s tým, čo vidíme vo filmoch sa nám táto hra môže zdať nebezpečná.

Treba si uvedomiť, že americký futbal má status najtvrdšieho tímového športu na svete a je to predovšetkým kontaktná hra. Tak ako napríklad aj hokej. Preto pri AF je potrebná výstroj, podobne ako pri hokeji a pri jeho správnom a dôslednom používaní je riziko zranenia veľmi malé. Americký futbal sa zvykne prirovnávať aj k šachu so živými hráčmi miesto figuriek, takže v podstate je to taký malý boj.

Hokej hrajú hlavne veľkí chlapi, znamená to, že AF môžu hrať len tí, čo celé dni trávia v posilňovni a behajú po poli?

To určite nie. Hokej predsa nehrajú len veľkí chlapi. Hrajú mladí, starší, muži, ženy. Rovnako je to aj s AF. Je to hra, pri ktorej sa môže uplatniť každý, keďže v rámci tímov existujú rôzne pozície a netreba si preto myslieť, že niekto so 70 kilami nemôže hrať v tíme so 110 kilovými hráčmi. Okrem toho existujú aj odľahčené verzie AF ako je touch football (hrá sa bez výstroja, útok sa zastavujú len dotykom rúk a často sa hrá aj ako rekreačný šport na dovolenke) alebo flag football (pri ktorom sa miesto fyzického kontaktu protihráč zastavuje strhnutím pásky, pripevnenej na opasku).

Americký futbal je národnou hrou USA.

Amerika žije americkým futbalom. Finále ligy – superbowl – je každoročne najsledovanejším televíznym programom v celých Štátoch, ide o efektnú show, ktorú sledujú desiatky miliónov ľudí a v ktorej počas polčasu vystupujú americké hviezdy showbiznisu. Určite si spomeniete na slávne vystúpenie Janet Jackson a Justina Timberlaka, v ktorom došlo k odhaleniu speváčkinho poprsia 🙂 .V tomto období – začiatkom februára, zrovna vrcholí v NFL sezóna a práve tento víkend ste mali možnosť zhliadnuť Superbowl XLV ako veľkolepé finále sezóny 2010.

Ako je to s AF mimo USA?

Americký futbal v súčasnosti nie je len záležitosťou samotných USA, funguje aj v mnohých iných štátoch sveta. Slušné zastúpenie má aj Európa, kde pred pár rokmi dokonca existovala NFL Europe, akási odnož či ´farma´ pre americké tímy z NFL. Takisto ako vrcholným podujatím pri iných športoch sú majstrovstvá sveta, je tomu tak aj pri americkom futbale, ktoré sa zhodou okolností konajú práve tento rok v lete u našich susedov v Rakúsku, za účasti európskych a aj takých krajín ako je Mexiko, Kanada, Austrália, Japonsko… No a nebude samozrejme chýbať výber USA.

Poďme bližšie k domovu, ako je na tom Slovensko?

Americký futbal na Slovensku existuje už pár rokov, prvým klubom boli Monarchs v Bratislave. Postupom času sa pridávali a pridávajú ďalšie mestá a tak momentálne existuje okolo 8-9 slovenských klubov ako napríklad Nitra Knights, Trnava Bulldogs, Topoľčany Kings či z najnovších Žilina Warriors.

… a Daemons Banská Bystrica.

Áno. AF zapúšťa pomaly korene aj u nás , aj keď ide zatiaľ väčšinou o záležitosť západnej časti Slovenska. Keďže americký futbal nás chytil za srdce, rozhodli sme sa priniesť AF  priamo aj do srdca Slovenska, do Banskej Bystrice, ktorá potenciál na jeho rozvoj a udomácnenie určite má. Veríme, že nebudeme s touto myšlienkou poslední a naopak, budeme inšpiráciou pre ďalších nadšencov a fanúšikov amerického futbalu v iných častiach stredného a východného Slovenska, ktorí možno uvažujú o založení klubu.

Povedzte nám teda niečo o vašom klube.

Náš klub sme založili v roku 2009, prvý rok sa niesol v znamení príprav, pracovali sme na tréningových postupoch, zháňali priestory na tréningy, oslovovali sme potenciálnych sponzorov, riešili klubovú identitu, vnútorné záležitosti a fungovanie klubu, i mnoho iných ďalších, často skrytých, ale podstatných vecí. V roku 2010 sme urobili prvý nábor hráčov, začali sme úspešne trénovať, komunikovať s ostatnými klubmi AF na Slovensku a tiež s nanovo vznikajúcou Slovenskou asociáciou amerického futbalu, ktorá bude zastrešovať oficiálnu slovenskú ligu – tá by mala mať premiéru už v tomto roku. Momentálne sme vo fáze budovania tímu, postupne máme v pláne osloviť popri domácich aj zahraničné kluby s ponukou na priateľské zápasy, naďalej sa snažíme získať na našu stranu sponzorov a dostávať sa do povedomia stále širšej verejnosti, no a v neposlednom rade je to s postupom času pochopiteľne účasť v lige. V každom prípade by už v tomto roku mali Daemons odohrať prvé zápasy.

Čo musí urobiť záujemca o túto hru v Banskej Bystrici?

Budeme len radi, privítame každého nového hráča (ale napríklad aj sponzora :), z BB i z okolia. V tomto čase prebieha práve súbežne s našim zimným tréningovým procesom 2.kolo náboru nových hráčov, ktoré sa bude konať  od januára až do marca, takže pozývame všetkých, ktorí by mali záujem stať sa členmi nášho klubu a hrať americký futbal…i tých, ktorí sa chcú dozvedieť o AF viac. Tréningy prebiehajú vždy v pondelok a štvrtok od 19. do 21. hod. v areáli ZŠ Bakossova, takže stačí len prísť, ostatné sa dozvie záujemca priamo na mieste. Aktuálne info a kontaktné údaje je možné nájsť aj na našej web-stránke www.daemons.szm.com, fungujeme na Facebooku aj Twitteri, možností, ako nás kontaktovať je teda viac.