Barani sa po karanténnej a následnej reprezentačnej prestávke vracajú do boja. Ešte pred návratom na banskobystrický zimný štadión čaká hokejistov HC ’05 séria ďalších náročných zápasov na klziskách súperov. Pri tejto príležitosti sme v spolupráci s BB FM rádiom vyspovedali Alexa Tamášiho, 23-ročného útočníka baranov.

Alex Tamáši zavítal do štúdia BB FM rádia v rámci popoludňajšieho vysielania po jednom z tréningov. „Tréning bol dobrý, mali sme pred ním posilňovňu, potom sme išli na ľad. Schuti sme si zatrénovali. Tréning bol trošku ťažší ako obvykle, pretože je repre prestávka, a vtedy to tréneri nazývajú dobíjaním bateriek,“ povedal na úvod s úsmevom rodák z Rimavskej Soboty.

Ani hokejisti Banskej Bystrice sa v tejto sezóne nevyhli karanténnej prestávke v súvislosti s pozitívnymi výsledkami testov na výskyt ochorenia COVID-19 v mužstve. Vedenie klubu spolu s realizačným tímom tak muselo na situáciu zareagovať zmenami v tréningovej príprave, a takisto aj vynútenou pauzou. „Hneď sme boli odseparovaní. Vo štvrtok (4. novembra, pozn. red.) sme mali posledný tréning, potom sme čakali, že čo bude ďalej, či sa bude hrať. Keďže víkendové zápasy odložili, tak sme mali voľno až do stredy a prvýkrát po pauze sme sa stretli vo štvrtok (11. novembra, pozn. red.),“ priblížil Alex Tamáši.

Naskytla sa preto otázka, či karanténna aj reprezentačná prestávka padla baranom vhod. „Myslím si, že áno, pretože by to nebolo ideálne – zbytočne siliť tie zápasy, nejsť do nich stopercentne fit, taktiež možno ohroziť súperov tým covidom. Myslím si, že je lepšie takto odložiť tie zápasy, doliečiť zranenia a ochorenia, potrénovať počas repre pauzy, dostať sa do toho a odohrať tie zápasy na sto percent,“ odpovedal 23-ročný center.

Zverenci fínskeho trénera Tuukku Poikonena sa aktuálne nachádzajú na ôsmej priečke tabuľky Tipos extraligy. Na siedmy Prešov strácajú dva body, majú naň dva zápasy k dobru a oproti každému mužstvu z prvej šestky majú odohrané o tri zápasy menej. Bystričania tak majú po dvanástich zápasoch priaznivé vyhliadky na umiestnenie sa v hornej polovici tabuľky. Skóre 32:32 hovorí o tom, že barani inkasovali spomedzi všetkých tímov v Tipos extralige najmenej gólov, no v počte strelených gólov je na tom horšie len predposledná Spišská Nová Ves.

„Myslím si, že hráme dobrý hokej. Máme daný určitý systém, ktorého sa snažíme držať. Nie vždy to vyjde, sú tam aj nejaké individuálne chyby, ktoré k tomu patria. Nedostávame veľa gólov, čo je fajn, len dopredu musíme byť efektívnejší a premieňať viac šancí. Vytvárame si tie šance, dostávame sa do nich, len trošku to škrípe v tom zakončení, čiže musíme byť efektívnejší,“ zhodnotil doterajšie výkony mužstva Tamáši.

Vedenie HC ’05 v tejto sezóne stavilo na mladú brankársku dvojicu Filip Belányi – Matej Gajan. Prvý menovaný si dokonca vybojoval pozvánku do reprezentácie na Nemecký pohár, na ktorom sa predstavil v bránke Slovenska pri prehre 4:1 proti domácemu výberu. Alex Tamáši brankárov baranov pochválil: „Chalani podávajú výborné výkony. Sú to mladí chlapci, ktorí nemajú až toľko skúseností, no nielen ja, ale aj fanúšikovia sú myslím prekvapení a potešení z ich výkonov.“

Baranov čaká od stredy 17. novembra nahustený a náročný program, keď sa v rámci deviatich dní predstavia na klziskách Košíc, Zvolena, Nitry, Slovana a Michaloviec. „Tých najbližších päť zápasov bude veľmi dôležitých. Sú to všetko súperi z prvých priečok, čiže to budú náročné zápasy, ale tak každý zápas je náročný, lebo tá liga je vyrovnaná,“ povedal smerom k najbližším zápasom bývalý mládežnícky reprezentant.

V tabuľke vonkajších zápasov okupujú banskobystrickí hokejisti prvú priečku, čo nie je prekvapivé vzhľadom na fakt, že hrali doteraz len vonku. Táto pozícia však svedčí o tom, že barani na klziskách súperov pravidelne bodujú. Alex Tamáši si z častého cestovania hlavu nerobí, keďže podobnú situáciu s rekonštrukciou štadióna zažil už aj na hosťovaní v Liptovskom Mikuláši: „Ja cestujem už štvrtú, alebo piatu sezónu. Keď som bol v Liptovskom Mikuláši, tak tam sme tiež nemali domáce zázemie. Ja to už neberiem nejako katastrofálne. Je to fajn, že veľa zápasov si odohráme vonku a potom už budeme hrať väčšinu zápasov doma.“

Po sezóne 2020/2021 strávenej vo Zvolene a úvodnej časti aktuálnej sezóny na štadiónoch súperov by sa malo mužstvo HC ’05 Banská Bystrica konečne predstaviť v Banskej Bystrici v nedeľu 5. decembra v stretnutí 23. kola Tipos extraligy proti Prešovu. „Určite sa teším ja aj chalani. Tešíme sa už aj na normálnu veľkosť klziska, na ktorom môžeme nacvičovať systémy, pretože v hale B je to klzisko menšie. Chcel by som fanúšikov pozvať na štadión. Dúfam, že situácia sa zlepší a že bude povolený väčší počet fanúšikov, aby mohli prísť povzbudiť náš tím a byť šiestym hráčom na ľade,“ vyjadril sa na margo návratu do domáceho prostredia Tamáši.

Alex Tamáši sa zatiaľ v sezóne 2021/2022 strelecky presadil dvakrát, keď dvomi gólmi prispel k výhre 1:3 na ľade Trenčína v 4. kole. V desiatich zápasoch má na konte aj rovnaký počet asistencií. „Nerád sa hodnotím sám. Dostávam veľa priestoru na ľade, hrávam presilovky aj oslabovky. Čo sa týka oslaboviek, myslím si, že tie hráme v dvojičke s „Kabym“ (Michal Kabáč, pozn. red.) dobre. Presilovku máme tiež dobrú, len musíme byť efektívnejší v premieňaní šancí,“ zhodnotil mladý center, ktorý oslavoval s Banskou Bystricou dva majstrovské tituly.

Cesta Alexa Tamášiho do A-mužstva HC ’05 Banská Bystrica bola náročná. V období jeho seniorských začiatkov totiž barani zbierali majstrovské tituly a káder bol poriadne nabitý. Pre kreatívneho hráča, ktorý sa typologicky hodí skôr do prvých dvoch útočných formácii, tak často ostalo miesto len v štvrtej päťke, alebo zamieril zbierať minutáž a skúsenosti na hosťovania. Alexovi Tamášimu sa však trpezlivosť a tvrdá práca vyplatila a momentálne je stabilnou súčasťou zostavy.

„V Banskej Bystrici som od šiestej triedy na základke, poznám to tu všetko. Prešiel som si takmer všetkými kategóriami. Určite som rád za možnosť dostať sa do A-mužstva, a že som sa chopil tej šance. Káder bol síce nabitý a bolo ťažké sa v ňom presadiť. Stále som sa na to ale pozeral pozitívne, že som mladý, a či hrám alebo nie, stále musím trénovať na sto percent. Bolo to sklamanie, keď už som potom vôbec nehrával, ale bral som to tak, že som dostal príležitosť aspoň v nejakých zápasoch a dal som do toho všetko.“ povedal o svojom doterajšom pôsobení v Banskej Bystrici rodák z Rimavskej Soboty.

„Najviac si rozumiem s Mišom Kabáčom“

Na záver rozhovoru v BB FM rádiu dostal Alex Tamáši sériu rýchlych otázok na jeho „naj“, aby prezradil poslucháčom a čitateľom niečo viac o sebe.

Na ktorom štadióne mimo Banskej Bystrice sa ti hrá najlepšie?

Keďže som dva góly strelil v Trenčíne, tak tam sa mi hralo najlepšie. Dobre sa mi hrá aj vo Zvolene.

Ktoré miesto v Banskej Bystrici máš najradšej?

Najradšej chodím na námestie, ktoré je naozaj krásne.

S kým z tímu si najviac rozumieš?

Určite s Mišom Kabáčom. S ním trávim veľa času či už v šatni, ale aj mimo ľadu.

Proti ktorému obrancovi sa ti hralo v kariére najťažšie?

Ťažko sa mi hralo proti Tomášovi Starostovi, to bol skúsený obranca a vedel sa výborne postaviť. Na tréningu sa mi hrá najťažšie proti Ivanovi Ďatelinkovi.

Tvoj obľúbený tím v NHL je?

Edmonton Oilers.

Radšej by si vyhral extraligu s Rimavskou Sobotou, alebo si zahral v NHL za Edmonton?

To je zákerná otázka (smiech), ale asi by som uprednostnil tú NHL.

Celý záznam rozhovoru s Alexom Tamášim nájdete na stránke BB FM rádia.