Zrejme ani tí najväčší pamätníci nevylovia zo svojich spomienok tak vyrovnaný a napätý priebeh najvyššej hokejovej súťaže, aký má práve prebiehajúca sezóna. Základná časť Tipos extraligy vrcholí a všetko nasvedčuje tomu, že ani jeden z celkov nebude môcť výraznejšie poľaviť a pošetriť sily pred blížiacim sa play-off. Svoje o tom vie aj dvojica útočníkov Banskej Bystrice, Alex Tamáši a Michal Kabáč.

Po rozpačitom úvode sezóny zažívajú „barani“ od príchodu kanadského trénera Sheddena vydarenejšie obdobie a forma z posledných 25 zápasov potvrdzuje, že spoločne s Košicami patria medzi najnebezpečnejšie celky súťaže. Zatiaľ čo v prvých 23 vystúpeniach získali len 29 bodov, vo zvyšných dueloch už obohatili svoje konto o 47 bodov.

Aktuálne im tak patrí 5. miesto tabuľky a pred záverečnými dvomi kolami základnej časti majú svoj osud vo svojich rukách. Aj napriek tomu je situácia na viacerých frontoch nevídane zamotaná. Najbližším súperom banskobystrických hráčov bude Poprad, na ktorého ľade sa predstavia v piatok 3. marca. Kamzíkom patrí momentálne 8. miesto a naďalej živia nádej na prienik medzi elitnú šesticu, ktorá by im zaručila priamu štvrťfinálovú účasť.

Nevyspytateľnosť Popradčanov dokumentuje pohľad na ich výsledky z kalendárneho roku 2023. Neraz totiž po troch výhrach prišla séria troch prehier a niekoľkokrát vyšli strelecky naprázdno aj napriek tomu, že z ofenzívneho hľadiska patria medzi popredné celky súťaže. Náročnosť meraní síl medzi Banskou Bystricou a Popradom potvrdzuje história vzájomných zápasov, oba celky sa počas aktuálneho ročníka stretli už päťkrát. V troch prípadoch ťahali „barani“ za kratší koniec a o kvalitách ich najbližšieho súpera vie svoje aj Michal Kabáč. „Je to možno jeden z najlepších súperov v lige, aj keď tabuľkovo možno tak nevyzerajú, ale ten tím má určite potenciál. Majú sa o čo biť, chcú spraviť tú top šestku a určite pôjdu naplno. My chceme skončiť na 4. mieste, takže určite to bude dobrý zápas. Myslím si, že keď budeme hrať to, čo máme a budeme pri chuti, budeme chcieť, jazdiť, zrážať sa a plniť to, čo máme, môžeme poraziť každého.“

Permanentný tlak na hráčov môže mať dvojaký efekt. Najčastejšie to so sebou prináša „zviazané ruky“, no na druhej strane to núti profesionálnych športovcov dostať zo seba maximum. Ako vníma alternatívny kapitán banskobystrického celku fakt, že ide o jeden z najvyrovnanejších ročníkov histórie samostatnej slovenskej súťaže? „Určite to vnímame, hlavne kvôli tomu, že tú prvú šestku chceme spraviť. Hlavne tí chlapci, ktorí sme tu už dlhšie a posledné dva roky sme hrali kvalifikáciu, ktorá zobrala veľa síl do play-off. Máme teda veľkú motiváciu skončiť čo najlepšie, dostať sa priamo do play-off a následne si oddýchnuť a nabrať sily. Myslím si však, že naša pozícia nie je tak hrozná, aby sme sa mali o čo obávať, takže je to skôr motivácia navyše ako by sme pociťovali tlak,“ prehovoril odhodlane hráč, ktorý pôsobí pod Urpínom už od konca roku 2017.

Nemáme prečo cítiť tlak, hovorí Tamáši

Jednou z kľúčových postáv banskobystrickej ofenzívy je Alex Tamáši, v súvislosti s ktorým sa skloňuje v niektorých médiách prípadný odchod do kvalitnejšej súťaže. Ten by teoreticky mohol nastať až po aktuálnom ročníku, no niet sa čomu diviť. Útočník opradený skúsenosťami z medzinárodnej scény nesklamal ani na vlaňajších Majstrovstvách sveta, kde bol súčasťou výberu reprezentačného trénera Craiga Ramsayho a v najcennejšom drese si zahral aj v prípravných turnajoch v rámci prebiehajúcej sezóny.

Zrejme aj neoceniteľné skúsenosti z medzinárodného fóra prispievajú k tomu, že rodák z Rimavskej Soboty nebadá nejaký zväčšený tlak. „Nemáme prečo cítiť tlak, ten sme mohli pociťovať zhruba v tej štvrtine súťaže, kedy nám to fakt nešlo a tým nemyslím len strieľanie gólov, ale ani tá hra. Myslím si, že v súčasnosti je ten systém nastavený výborne, všetci sme sa ho naučili a sme na jednej vlne. Bude to už len o drobnostiach, o tom ako sa kto pripraví na tie zápasy,“ prezradil Tamáši.

Vo veku 24 rokov má na konte dva majstrovské tituly, ktoré oslavoval práve s Banskou Bystricou. V tom čase však ešte len zbieral cenné skúsenosti, z ktorých v súčasnosti čerpá a vďaka ktorým vie, čo by mohlo platiť na väčšinu súperov. Obavy z piatkového duelu na ľade Popradu nemá. „Môžem potvrdiť, že je to nevyspytateľný súper. Vieme aký systém hrajú a pripravíme sa na nich tak dobre, ako len vieme. Niekedy to ide ľahšie a niekedy sa narobíme ako také kone. Musíme sa zodpovedne pripraviť, budú dobre korčuľovať. Na presilovke majú šikovných hráčov, takže nesmieme byť veľmi vylučovaní. Pokiaľ budeme plniť systém a to, čo od nás tréner vyžaduje, budeme úspešní,“ dodal na záver svojho rozprávania šikovný center.