Pneumatika bola, je a bude jednou z najdôležitejších súčastí auta. Zabezpečuje spojenie auta s vozovkou a jedná sa o plochu o veľkosti ľudskej dlane, prípadne trochu viac ak sa používajú širokoprofilové pneumatiky. V lete zaťažujeme pneumatiky viac ako v zime, keďže si vzhľadom k počasiu dovoľujeme jazdiť odvážnejšie a rýchlejšie.

Letné pneumatiky majú tým pádom aj väčšie rýchlostné a záťažové indexy. Samozrejme musíme si zvoliť pneumatiky, ktoré máme uvedené v technickom preukaze alebo ich odporúča výrobca vozidla. Ak máte v technickom preukaze zapísané rôzne veľkosti diskov a pneumatík, odporúčame používať v lete väčší rozmer a v zime menší. Pri väčšom a širšom rozmere nič neušetríme, ale auto bude mať lepšiu priľnavosť a brzdnú dráhu. Pri menšom a užšom rozmere môžeme jazdiť ekonomickejšie a v snehu a kašovitej hmote je auto lepšie ovládateľné.

Vhodný výber pneumatiky nespočíva len v správnom rozmere. Musíme vedieť rozlíšiť aj aký typ pneumatiky je pre nás vhodný.

Aby sme sa vedeli správne rozhodnúť , ujasnime si preto niekoľko bodov :

1. Aký štýl jazdi preferujeme? Športový, ekonomický?
2. Na aké auto hľadáme pneumatiky? Rodinné, športové , SUV alebo VAN?
3. Kde jazdíte? Po akých cestách?
4. Jazdíte dlhé trate?

Toto sú základné otázky, na ktoré potrebuje predávajúci odpoveď aby Vám vedel odporúčať vhodné pneumatiky.

Ak vlastníte dodávku/VAN a prevážate často aj tovar, potrebuje zosilnené pneumatiky označované „C“ a disky, ktoré zvládnu nosnosť vášho auta. Tieto pneumatiky sú zosilnené a zvládnu aj horší terén ako sú staveniská alebo prašné cesty. Nie sú to však off-roadové pneumatiky, preto s nimi treba jazdiť zodpovedne. A lacné pneumatiky neznamenajú aj to , že sú dobré. Len preto, že sa auto používa na prácu, nemusí mať nutne obuté len to najlacnejšie. Hľadajte strednú cestu aby nebol ohrozený vodič a ani ľudia mimo auta.

Ak preferujete športovú jazdu a vlastníte aj tomu zodpovedajúce vozidlo, potrebujete športovú pneumatiku. V tomto prípade môžete rátať aj s rýchlejším opotrebovaním pneumatiky. Aj keď sa výrobcovia snažia o kompromisy, od športovej pneumatiky sa očakáva hlavne dobrá priľnavosť v zákrutách a výborné brzdné vlastnosti. Ak sa rozhodnete na pneumatikách vyskúšať aj drift, budete si novú sadu objednávať veľmi rýchlo. Športové pneumatiky sú aj nízkoprofilové, čo znamená, že medzi ráfikom disku a vozovkou je veľmi málo gumy. Pri vbehnutí do jamy, alebo narazení na obrubník môže dôjsť k poškodeniu pneumatiky veľmi rýchlo. Ak však máte radi športovú jazdu určite si vyberte športovú pneumatiky. Nesklame Vás a podrží na ceste.

Jazdíte veľa? A dlhé trate, po rôznych typoch ciest ? Pre Vás sú určené ekonomické pneumatiky. Vyrábajú sa zo zmesi, ktorá pomalšie opotrebováva ako športová pneumatika. Táto pneumatika má väčšinou malý valivý odpor a tým pádom šetrí aj palivo a emisie CO2. Je dôležitá aj pri elektrických a hybridných autách kde je dojazd dôležitý. Aj v tomto prípade si treba prečítať recenzie a držať sa rozmerov, ktoré odporúča výrobca vozidla. Niekedy možno vyzerajú lacné pneumatiky ako dobrá voľba a máme pocit, že sme ušetrili na správnom mieste. Nie je však jedno na koľkých metroch ubrzdíte svoje auto – na suchu aj na vode.

Máte vozidlo 4×4, SUV ? A jazdíte mimo obce, do terénu? V tom prípade potrebujete terénnu pneumatiku s výrazným dezénom a veľkou odolnosťou. Tu si určite vyberajte kvalitnú pneumatiku s dobrými recenziami. Na cestách kde sa bežne pohybujú aj iné autá, nie je problém s pomocou, ale mimo civilizácie, v horách je to už ťažšie a nekvalitná pneumatika Vás môže stáť veľa strateného času a peňazí. Potrebujete naozaj odolnú pneumatiky, ktorá sa len tak ľahko neprerazí o vyčnievajúci kameň alebo konár a je aj širšia aby nezapadla do blata.

Jazdíte veľa s rodinným autom? Vozíte v ňom svoju rodinu na výlety? Potrebujete bežnú letnú pneumatiku s dobrými jazdnými vlastnosťami na suchu aj mokrej vozovke. Klasické letné pneumatiky sa už dnes vyrábajú tak aby spĺňali široké spektrum dobrých vlastností. Od takejto pneumatiky sa vyžaduje hlavne dobrá priľnavosť a krátka brzdná dráha. Nepotrebujete vysoký rýchlostný index ani vlastnosti športovej pneumatiky. Pri jazde si určite uvedomujete, že v aute veziete vlastnú rodinu a ich bezpečnosť je pre Vás prvoradá.

Ak ste sa rozhodli pre konkrétny typ pneumatiky, môžete osloviť predajcu pneumatík, ktorý Vám pripraví konkrétnu ponuku. Ak ste boli doteraz spokojný s niektorou zo značiek pneumatík a nenastali v jej výrobe veľké zmeny a ani Vy ste si nekúpili nové auto, s čistým svedomím ostaňte pri tomto výrobcovi. Môžete si však vypýtať mienku mechanikov v pneuservisoch. Prídu do styku s veľkým množstvom pneumatík a majú veľa informácii čo sa týka ich kvality