Pri zariaďovaní bytu sa veľmi ľahko môže stať, že narazíte na nejaký problém. Či už technický alebo problém s rozhodovaním. Pretože to, či si kúpite zelenú, alebo modrú sedačku, vás bude sprevádzať každý deň. Na prvý pohľad banalita, no keď sa tomu prizriete bližšie, naozaj je to pomerne zásadná vec. Zásadnou záležitosťou je aj výber podlahy do obývačky. Vyberať môžete prakticky zo štyroch hlavných materiálov – plávajúca podlaha, parkety, koberec a dlažba. Ktorú z nich si vybrať?

podlaha prPlávajúca podlaha

Existujú dva druhy – laminátová a drevená plávajúca podlaha, samozrejme, že tá drevená je kvalitnejšia, ale zároveň aj drahšia. Poďme si však povedať iba jej výhody:

+ minimalistický a elegantný vzhľad

+ prírodný materiál teplý na pohľad

+ môžete je rozložiť a znovu poskladať

+ nenáročná na údržbu, nezachytáva prach

– musíte byť veľmi opatrný, aby ste neurobili ryhu

– vyššia cena

Parkety

Parkety sú momentálne opäť v kurze vďaka svojmu industriálnemu vzhľadu. Ich veľkou výhodou je, že na ne narazíte prakticky v každom staršom dome či byte.

+ moderný industriálny vzhľad

+ kvalitná remeselná práca, ktorá vydrží

+ ak ich máte ukryté pod kobercom, stačí ich iba vybrúsiť a nalakovať

– vŕzgajú (čo môže byť pre niekoho plus)

– ak ich nemáte pod kobercom, náklady sú vysoké

Koberec

Izbové koberce sú neoddeliteľnou súčasťou slovenského bývania. Záleží na vkuse majiteľa, či si dokáže vybrať pekný koberec, ktorý môže vyzerať veľmi štýlovo. Alebo siahne po lacnom variante a katastrofa je na svete.

+ príjemné na dotyk

+ fungujú ako zvuková aj tepelná izolácia

+ robia izbu viac útulnou

– náročné na starostlivosť

– zachytávajú prach a roztoče

Dlažba

Dlažba je hlavne vhodná do predsiene, kuchyne či kúpeľne. No niektorí ľudia ju používajú ako alternatívu k predchádzajúcim typom materiálu aj do obývačky. Tam sa však veľmi nehodí, iba v prípade, že tam máte krbové kachle, z ktorých môže odletieť iskra.

+ nenáročná na údržbu

+ nezachytáva prach a červotoče

+ nehorľavá a dlhá životnosť

– chladná a neosobná

– studená na dotyk

Neexistuje jedna ideálna podlaha, všetko záleží od vašich preferencií. No v obývačke sa skúste vyhnúť chladnej dlažbe. Ako najlepšia, najkrajšia a najútulnejšia sa javí kombinácia drevenej podlahy/parkiet a sektorového koberca.