Optimalizácia, slovo, ktoré sa na podnikateľov valilo v čase krízy zo všetkých strán. Dnes nie je znižovanie nákladov až taká nutnosť ako vtedy, no podnikatelia uvítajú každú možnosť, kde môžu ušetriť. Väčšina podnikateľov hovorí o znižovaní režijných nákladov, odvádzaných daní či optimalizuje počty zamestnancov, a pritom všetkom zabúda optimalizovať svoj čas. Aj napriek tomu, že neustále opakujú, že čas sú peniaze. Tu je niekoľko rád a tipov, ako ušetriť peniaze aj čas, keď začínate s podnikaním.

rozpocet ekonomika peniaze eurAj pri zakladaní spoločnosti môžete ušetriť čas

Založenie sro trvá približne dva týždne. Dva týždne plné byrokracie, vyplňovania formulárov, radov v štátnych inštitúciach a neochotných štátnych úradníkov. Pritom v Estónsku dokážete založiť spoločnosť za pár minút iba cez internet. Žiaľ, Slovensko nie je Estónsko a zakladanie urýchliť nemôžete. No môžete využiť služby spoločnosti, ktorá to urobí za vás a vy tento čas môžete využiť oveľa efektívnejšie – rokovania s obchodnými partnermi, oslovenie potencionálnych zákazníkov či hľadanie vhodného priestoru.

Potrebujete kanceláriu?

Nie každý na svoju prácu potrebuje kanceláriu, niekto pracuje doma, niekto v teréne. A zároveň nie každý má nehnuteľnosť, na ktorú môže zapísať sídlo svojej spoločnosti, aj preto si za stovky eur prenajíma drahú kanceláriu len preto, aby mal adresu, ktorú si môže zapísať do obchodného registra. Neplaťte zbytočne za niečo, čo nepotrebujete. Prenajmite si virtuálne sídlo firmy, kde neplatíte za priestory, ktoré nepoužívate. Tu platíte iba za adresu, ktoré musíte mať zapísanú v ORSR.

Zdajú sa vám 2 týždne veľa?

Niekedy môžete mať pocit, že dva týždne sú príliš dlho. Môžete mať obavy, že vás niekto s vašim nápadom predbehne, alebo nechcete iba strácať čas. Sú tu pre vás ready made sro, ktoré si kúpite a môžete podnikať prakticky do niekoľkých hodín. Ready made spoločnosti sú firmy, ktoré boli založené za účelom ďalšieho predaja – nemajú žiadnu obchodnú históriu a ani záväzky. Samozrejme, meno a predmety podnikania si nemôžete vyberať, no po kúpe takejto spoločnosti ich môžete zmeniť.