Je to už rok, čo trčíme zavretí medzi štyrmi stenami. Sú aj takí, ktorým sa darí. No zrejme sa zhodneme, že väčšina z nás trpí. Či už psychicky alebo finančne. Čo robíme zle, že sa peniaze míňajú, ale žiadne nepribúdajú? Osvojte si týchto pár jednoduchých trikov a vaše úspory sa prestanú kotúľať kade ľahšie.

Zapnutý televízor? Chyba

Náš mozog je naprogramovaný tak, aby v stave nedostatočného zásobovania vonkajšími impulzmi vyhľadával potešenie a rozptýlenie. Skúste po ceste do obchodu nazrieť do okien bytov na prvom poschodí. Čo vidíte? Blikajúcu televíziu, vyhrávajúce rádio, ľudí za počítačom. Vaša peňaženka vidí len sáme výdaje, výdaje a výdaje. Čím viac elektroniky spustenej, tým vyššie poplatky za energiu.

TIP: Počítač nestačí uspať. Ak to so šetrením myslíte vážne, musíte ho úplne vypnúť.

Keď dopozeráte svoj obľúbený seriál, vypnite televíziu. To isté urobte s počítačom, keď vám skončí pracovná doba. Týka sa to aj tlačiarne či iných elektronických zariadení, ktoré nutne nepotrebujete k životu. Vyžaduje to od vás len trochu sebakontroly, ale výsledky sú úžasné.

Desiata, ktorá vás nezruinuje

Pokiaľ patríte k tej hŕstke vyvolených, ktorá má právo vystúpiť z každodennej rutiny a navštevovať pracovisko, mali by ste vedieť, že na vás čaká nové riziko. Sú ním pochutiny. Vďačne do niečoho zahryzneme, keď odbije desiata. Málokedy však myslíme na to, aký je tento náš koníček finančne náročný. Hlavne z dlhodobého hľadiska.

Ak chcete počas lockdownu ušetriť, prestaňte navštevovať kaviarne. Máte chuť na koláč? Upečte si ho sami a vezmite si ho do práce. To isté platí o sendvičoch a káve, ktorú si môžete vziať v termoske. Čo tak každý deň čerstvé pečivo? Pozrite si v Kauflande v online letáku aké pochutiny vykladajú na pulty. Okrem ponuky vás prekvapí aj cena. Preto si môžete tento nákup pokojne pripísať do kolónky šetrenie.

Možno bude pár týždňov trvať, kým rozdiel na vašom účte pocítite, ale verte nám, už nikdy sa nebudete chcieť vrátiť k starému zlozvyku.

Kúrenie: dobrý sluha, ale zlý pán

Počas lockdownu trávime, či sa nám to páči alebo nie, väčšinu času doma. Keby sme vedeli dokonale čítať medzi riadkami, zistili by sme, že zákaz vychádzania sa týka aj mrazu. Ako inak sa dá vysvetliť to, že sa nám tak zúfalo tlačí do domácností? Táto kombinácia – dlhodobý pobyt doma a zima – má negatívny dopad na naše energetické výdaje. Kúrime omnoho viac, než by sme kúrili, keby sme väčšinu dňa presedeli v práci.

Je pochopiteľné, že kúriť menej v určitých prípadoch neprichádza do úvahy. Sú však situácie, keď radiátory podávajú väčší výkon, než potrebujeme. Jednou z možností, ako spotrebu tepla znížiť, je namontovať si na radiátory termostatické hlavice. Sú pomerne lacné a programovateľné, čo znamená, že spotrebu tepla môžete prispôsobiť svojim potrebám.

Aby ste zamedzili úniku cenného (a predovšetkým drahého) tepla, uistite sa, že vaše dvere a okná kvalitne tesnia. Niekedy sa miesta úniku tepla nášmu zraku vyhýbajú. Vtedy je lepšie spoľahnúť sa na odborníka. Nepodceňujte drobné škáry. V širšom meradle tak môžete prichádzať o množstvo peňazí.

Zhasínajte svetlá

Spomínate si, ako vám otec prízvukoval, aby ste zhasínali svetlá, a vy ste len prevracali oči? Nuž, teraz budete musieť priznať, že mal pravdu. Poplatky za elektrinu síce nie sú astronomické, no z perspektívy niekoľkých rokov sa vedia slušne nahromadiť.

Pokiaľ nemusíte, nesvieťte. Rozhodne nenechávajte zasvietené v miestnostiach, v ktorých nie ste. To, že sa bojíte tmy, vás neospravedlňuje. Ak si predsa len nemôžete pomôcť, zvážte výmenu klasických žiaroviek za úspornejšie LEDky.