Príslušenstvo v interiéroch je obzvlášť dôležité, správne zvolený môže úplne zmeniť vzhľad našej spálne, kuchyne alebo obývačky. Obývacia izba je miestnosť, kde trávime najviac času, stojí za to sa postarať o jeho priebeh a vybrať si správne dekorácie do miestnosti. Obrázky sú najzaujímavejším nápadom na prázdnu stenu v našich domovoch a správne vybrané položky nenarušia štýl celého usporiadania, obrázok zdôrazní individuálny a originálny charakter miestnosti.

Ako si vybrať obrazy do interiéru?

Správny výber obrazu na plátne je kľúčový, mal by vyvolať pozitívne asociácie a zahriať miestnosť. Musí zodpovedať charakteru a štýlu miestnosti. Najdôležitejšie je, aby zodpovedal farbe a rozmerom usporiadania bytu.

Veľkosť a tvar obrázku

Rozmery nástenného príslušenstva závisia od dostupného priestoru. Veľkoformátové obrazy sú najvhodnejšie v centrálnej časti veľkej steny, napríklad nad pohovku, zatiaľ čo jednoduché a svetlé maloformátové obrazy sa hodia dobre nad komodu alebo miesto na prácu. Nevešajte malé kúsky plné detailov na veľkú stenu. Veľký nám umožní veľa sa predviesť

prázdna stena, môžete na ňu poskladať niekoľko menších kompozícií v rovnakej farbe a atmosfére, ktoré vytvoria originálny a jedinečný štýl. Obrázky rôznych veľkostí je možné zavesiť s väčšími v strede a menšími po stranách. Na jednu zo stien je najlepšie zavesiť obrázky, vďaka ktorým nebudete pôsobiť dojmom preťaženia. Vyhnite sa zaveseniu obrazu na miesto, ktoré je sotva viditeľné alebo ho čiastočne zakrýva napríklad nábytok alebo doplnky. Malo by byť zavesené na dobre viditeľnom mieste.

Dôležitý je aj tvar obrázkov. Na úzky zvislý povrch bude dobre fungovať niekoľko menších skladieb zavesených nad sebou alebo veľkých zvislých. Štvorcový obrázok sa bude najlepšie hodiť na štvorcovú stenu alebo niekoľko menších usporiadaných do štvorca.

V akej výške by mal byť obraz zavesený?

Dávajte pozor na výšku, v ktorej obraz zavesíte. ak je zavesený príliš nízko alebo príliš vysoko – nebude dobre viditeľný. Obrázky je najlepšie zavesiť na úroveň očí alebo o niečo vyššie, vďaka čomu si obrázok všimne.

Farbenie obrázkov

Najdôležitejšou vecou je farba interiéru, farby na obrázkoch pod ním vyberáme tak, aby sa neodchyľovali od usporiadania miestnosti a neviedli k chaosu. Obraz v živých a výrazných farbách dodá miestnosti energiu, zatiaľ čo pokojné farby upokojia živú miestnosť.