Koľkokrát ste už čítali, že človek prespí približne tretinu svojho života? Isto viackrát, ako ste rozmýšľali o tom, či máte správny matrac. Lebo to s tou tretinou je naozaj pravda, takže by ste sa mali cítiť príjemne nielen v spálni, ale aj v posteli. A to z väčšej časti ovplyvňuje váš matrac a človek po vašom boku. Výber partnera, ktorý spáva vedľa vás, necháme čisto vo vašej réžii, no to, ako si vybrať správny matrac, vám poradíme. Ako teda na to?

matracVyberajte podľa výšky a váhy

Neberte to ako diskrimináciu, ale žiadny matrac nie je vhodný úplne pre každého. Práve výška a váha rozhoduje o tom, aká tvrdosť matracu je pre vás vhodná. Čím ste ťažší a vyšší, tým sú pre vás lepšie tvrdšie matrace. Prečo? Pretože vaša váha sa na tvrdšom matraci dokáže oveľa lepšie rozložiť. A naopak, keď ste nižší a ľahký, pokojne si môžete dopriať aj mäkší matrac bez toho, aby ste nemali pocit, že ležíte na vodnej posteli.

Typ matracu

Základom je vedieť, že na lamelový rošt nepatria pružinové matrace. Vybrať si však správny typ matracu záleží od množstva faktorov. Od toho, či fyzicky pracujete, či ste športovec, alergik, koľko chcete investovať a podobne. Napríklad, keď ste vysoký basketbalista s alergiou, s najväčšou pravdepodobnosťou bude pre vás najlepší tvrdší hypoalergénny taštičkový matrac. Preto je vždy dobré poradiť sa s predajcom. Poteší vás, že vám odpadá jeden problém – hľadať správny rozmer. Dnes vám vyrobia matrace na mieru za rovnakú cenu ako tie sériovo vyrábané. Takže sa nemusíte báť atypických rozmerov vašej postele.

Čo ešte urobiť pre lepší spánok

Okrem výber správneho matracu môžete urobiť ešte niekoľko vecí pre lepší spánok. Jednou z nich sú paplóny, ktoré by ste mali meniť podľa ročného obdobia. Veľmi dobre urobíte, keď ich budete pravidelne vetrať spolu so spálňou. Okrem toho si zaobstarajte izbové rastliny, nech sa vám lepšie dýcha a rastliny pochytajú množstvo prachu. Keď dodržíte toto, potom tá tretina vášho života bude naozaj stáť za to.