Quantcast

Väčšina ľudí, ktorí bývajú v paneláku majú s týmto skúsenosť – izba je príliš malá a ešte to skresľujú aj nízke stropy. Aj keď vaša obývačka nie je nafukovacia, existuje niekoľko spôsobov, vďaka ktorým môžete miestnosť zväčšiť aspoň opticky. Nie je to nič komplikované, stačí iba niekoľko trikov a zrazu sa tu budete cítiť oveľa pohodlnejšie, uvoľnenejšie a hlavne slobodnejšie. Budete pracovať s farbami, nájdete si vhodné sedačky a pohráte sa s doplnkami. Vďaka tomu získa izba nový svieži dych a opticky sa zväčší. Ako na to?

sedacka na mieruNajdôležitejšie je svetlo

Keďže zväčšovanie obývačky je iba trik s optikou, svetlo je v tomto prípade váš najlepší pomocník. Preto nemajte zatiahnuté žalúzie, rolety a ani závesy. Čím viac prirodzeného svetla ide do miestnosti, tým lepšie. Dôležitý je aj výber farby na stenách, čím tmavšiu farbu použijete, tým bude miestnosť vyzerať stiesnenejšie a menšie. Preto je dôležité používať svetlé farby, ideálne bielu, ale môžete použiť aj sivú či svieže a hlavne jemné pastelové farby.

Správne výber nábytku a jeho farieb

Ak máte malú miestnosť, mali by ste sa vyhnúť ťažkopádnym a masívnym kusom nábytku. Ideálne sú pohovky v čistých líniách, vo svetlejších farbách a s nižším ťažiskom. Taktiež aj ostatný nábytok by mal byť minimalistickejší a mal by miestnosť rozžiariť. Dôležitý je aj výber správneho typu podlahy resp. jej farby. Pretože aj od podlahy sa odráža svetlo a od svetlej to ide najlepšie.

Nepodceňujte silu doplnkov

Doplnky majú veľkú moc nad dotvorením celkového dojmu z izbu. Predstavte si, že máte na každej skrinke či poličke umiestnené desiatky dekoratívnych figúrok. Kvôli nim bude miestnosť pôsobiť preplnene a stratí zo svojej ľahkosti. Preto radšej vyberte jeden, dva väčšie dekoračné predmety ako váza, socha či misa. A to isté platí o obrazoch. Jeden veľkoformátový obraz je lepší ako desať malých. Dajte si záležať aj na tom, aké doplnky vyberáte do izby, oplatí sa to.