Balkóny sú súčasťou mnohých bytov. Nie sú však samozrejmosťou. A rovnako nie všetky balkóny sú rovnako veľké a od toho závisí aj ich využitie. Najširšie možnosti využitia majú samozrejme väčšie balkóny, na ktoré zmestíte aj nejaký stôl a stoličky, aby ste si letné dni mohli vychutnávať na ňom.

Pestovanie zeleniny vás neláka? Ozdobte si balkón kvetmi

V niektorých bytoch sú však balkóny podstatne menšie a rozhodne sa pri nich nedá počítať s tým, že si na balkóne vytvoríte nejaké posedenie. Tí, ktorí takéto balkóny majú, možno túžia po byte s väčším balkónom, ale aj keď si nemôžete z balkóna spraviť ďalšiu „miestnosť“, stále ho môžete využiť, napríklad na pestovanie zeleniny.

Alebo sa môžete pri otvorení plastových balkónových dverí tešiť pohľadom na pekné ozdobné kvety, to už necháme na vás, čo vám je bližšie. Ak sú to práve kvety, poradíme vám aspoň niekoľko naozaj krásnych kvetov, ktorým sa môže skvelo dariť aj na vašom balkóne.

Letničky na slnečné balkóny, trvalky na tienisté. Ale vždy sa nájdu výnimky

Pri výbere krásnych kvetov na balkón sa treba najskôr zamyslieť nad tým, či je váš balkón slnečný, alebo budú kvety na ňom skôr v tieni. Od toho pochopiteľne závisí, ktoré kvety budú pre váš balkón tie pravé.

Na slnečné balkóny sa hodia napríklad obľúbené petúnie s nádhernými kvetmi, či pakosty, ktoré sa jednoducho pestujú a veľmi rýchlo sa môžete tešiť z ich pestrofarebných kvetov. Chryzantémy, ktoré sú, čo sa kytíc týka, po ružiach druhé najobľúbenejšie kvety, sa taktiež skvelo uplatnia aj na slnečnom balkóne.

Zatiaľ čo vyššie uvedené kvety boli letničky (s výnimkou chryzantém, ktoré sa dajú pestovať aj ako trvalky), pri kvetoch, ktoré obľubujú skôr tieň, je situácia opačná, prevládajú trvalky. Jednou z mála výnimiek je netýkavka, ktorá je letnička, ale vyhovuje jej tienistá poloha. Z trvaliek potom môžete na tienistý balkón zvoliť nádherné fuksie alebo begónie, ktoré zaujmú nielen kvetmi, ale aj listami.