V nemocnici sa čas vlečie veľmi pomaly. A deťom ešte pomalšie. Každé, čo i len nepatrné vybočenie z nemocničného režimu vítajú s radosťou a úsmevom.

tvoriva dielna destska nemocnica3Znie to možno neuveriteľne, ale aj v nemocnici môže byť veselo… a farebne. S týmto konštatovaním by iste súhlasili malí aj väčší pacienti z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici. Učiteľky a vychovávateľky Základnej školy pri DFNsP sa im podstatnú časť dňa snažia spríjemniť rôznymi aktivitami, hrami, stretnutiami s známymi osobnosťami, divadlom aj hudbou či premietaním filmov. Samozrejme, nevynímajúc učenie.

U detí sú veľmi obľúbené tvorivé dielne, v ktorých si môžu vyrobiť rôzne darčeky pre svoje mamičky či kamarátov. Vďaka projektu Tvorím a učím sa nové techniky, ktorý sumou tisíc eur  podporili Slovenské elektrárne, a.s. ENEL, sa deti z nemocničnej školy môžu počas tohto školského roku priučiť rôznym zaujímavým výtvarným technikám. Projekt zahŕňa osem tvorivých stretnutí s lektormi. Deti už vytvorili množstvo krásnych darčekov, ako napríklad shamballa náramky či  obraz, ktorý vzniká vysýpaním farebným pieskom – colorosand. Tiež sa naučili pracovať s tieňovacou technikou – shadowpaiting a pomocou textilného tužidla si vyrobili ozdobné zrkadlá a sošky (paverpol). Ďalej to boli závesné zvonkohry, lapače snov, živicové náhrdelníky, náramky, náušnice, prívesky…

tvoriva dielna destska nemocnica5V utorok tento týždeň sa deti s lektorkou Zuzkou Géciovou (ZUNA) z Banskej Bystrice, venovali scapbookingu – skladali a zdobili si krabičky a záložky do knihy. Pracovali spoločne v triede ale aj individuálne na postieľkach. Najmä deti z onkológie nemôžu pracovať v skupine, sú pripojené na infúzie. No aj tak si dokázali vytvoriť veľa darčekov a naučiť sa nové výtvarné techniky a potešiť tak seba aj svojich blízkych.

Počas výroby krabičiek bolo v triede rušno. Dievčatá aj chlapci sa snažili tie svoje dielka čo najkrajšie vyzdobiť. A mali si z čoho vyberať, ozdobných papierov a všelijakých iných ozdôbok priniesla Zuzka neúrekom. Deťom sa najviac páčili sovičky a motýliky. Podchvíľou odbiehali k Zuzke po radu a neodmietli ani pomoc svojich učiteliek. Na otázku, komu venujú tú svoju krabičku, takmer všetci odpovedali, že mamičke.

So Zuzkou sa deti už predtým naučili vytvoriť šperky zalievané živicou a najbližšie ich čaká spoločné čarovanie s hodvábom a farbami.