Možno trocha nespravodlivo, ale plechové záhradné domčeky získali reputáciu lacnejšej možnosti. Áno, najtradičnejšou voľbou sú drevené prístrešky. Môžu byť úplne prispôsobené požadovanej veľkosti a tvaru.

Drevo je dobrý izolátor a poskytuje tradičnú estetiku. Nanešťastie je tiež citlivé na škodcov, vlhkosť a oheň, vďaka čomu je náchylnejšie na rozklad a znižuje sa jeho životnosť.Stavba drevených domčekov je nákladnejšia od začiatku do konca a na ich ochranu pred poveternostnými podmienkami je potrebná pravidelná každoročná údržba. Tieto požiadavky na údržbu zvyšujú  náklady počas ich životnosti.

A naopak, plechové záhradné domčeky prešli za posledné obdobia faceliftom alebo dvomi. Ich povrchové úpravy a kvalita spracovania je lepšia ako kedykoľvek predtým. Ich výroba je lacnejšia, sú oveľa odolnejšie a vyžadujú si počas celej životnosti menšiu údržbu. Moderná inovácia vo výrobe kovov znamená, že si môžete zvoliť farby, ktoré udržia budovu v harmónii s okolitou architektúrou a krajinou. A preto sa plechové záhradné domčeky javia ako možno vaša najlepšia voľba.

Aj plechový záhradný domček môže vyzerať dobre

Plechový domček vôbec nemusí pôsobiť nudne a základne. Ak ste kúpili túto štruktúru úplne novú, môžete ju pomocou niekoľkých vylepšení zmeniť na zaujímavý akcent vašej záhrady a ak už vo svojej záhrade starú oceľovú búdu, ktorá začala vykazovať známky hrdze a havarijného stavu máte, nemusíte ju zlikvidovať, ak sa dá stále používať. Musíte len nájsť spôsob, ako ju vytuningovať a vaše záhradné vybavenie (napr. kosačky, vertikutátory, kultivátory) sa môže tešiť z nového atraktívneho prístrešku.

Tu je  našich 8 tipov, ako prispôsobiť svoj plechový domček tak, aby nevyzeral nevýrazne a na záhrade priťahoval obdivné pohľady susedov.

1. Transformujte vzhľad domčeka farbou

Najjednoduchší spôsob prispôsobenia plechového domčeka je použitie farby. Do tohto projektu sa pokojne môžete pustiť sami, služby maliara by mohli byť príliš nákladné. Nemusíte mať obavy, nebudete potrebovať veľa tvorivých schopností; potrebujete len dobré oko na výber atraktívnych farieb, ktoré doplnia exteriér vášho domova, ako aj záhradný dekor.

2. Postavte na jednej strane mriežku pre popínavé rastliny

Ďalší projekt „Urob si sám“, ktorý zvládnete s členom rodiny alebo kamarátom. Jednoduchá krajinkárska úprava,  ktorá vytvorí zaujímavý akcent, poprípade skryje nedokonalé miesta.

Existuje veľa materiálov, ktoré môžete použiť na výrobu mriežky napríklad:

  • konáre stromov
  • predrezané drevo
  • kurací drôt
  • bambus
  • oceľové tyče

Musíte sa však ubezpečiť, že materiály, ktoré použijete na výrobu mriežok, sú ošetrené alebo galvanizované, aby odolali poveternostným vplyvom. Mriežka musí tiež poskytnúť pevnú oporu viničom a iným popínavým rastlinám a musíte starostlivo zvoliť, o aké rastliny pôjde. Napríklad fazuľa potrebuje iný druh mriežky ako uhorky alebo paradajky. Ak si tým nie ste istí, obráťte sa na miestnu škôlku alebo záhradníka, pre tipy na vhodné rastliny pre mriežku vášho domčeka.

zdroj: JCLobo/shutterstock.com

3.  Pridajte štipku osobitosti

Povaľuje sa vám doma množstvo starých a rustikálnych predmetov?  Spomienky na vaše detstvo môžete ich použiť na personalizáciu atmosféry. Napríklad na vonkajšiu stenu domčeka môžete zavesiť dedkovu starožitnú lopatu a hrable alebo starú vtáčiu klietku ako ozdobný kúsok. Staré kanvice na polievanie môžete použiť ako nádoby na rôzne drobnosti. Opotrebované stoly alebo dekonštruované skrinky môžete premeniť na úložný priestor pre náradie. Staré rebríky môžete použiť ako police a svoju starú postieľku môžete premeniť na lavičku pri vchode do domčeka.

4. Vytvorte úplne odlišný priestor

Záhradné domčeky nie sú určené len na uskladnenie kosačiek, starých bicyklov a harabúrd, ktoré nemôžete mať vo vnútri domu. Tento priestor môžete skutočne prispôsobiť vytvorením  niečoho úplne iného:

  • bar
  • umelecké štúdio
  • priestor pre gaming
  • domáce kino
  • posilňovňa
  • klubovňa
  • home office
  • dielňa
  • priestor na hranie pre deti
  • spálňa navyše
  • extra obývací priestor
  • vinotéka

Existuje nekonečné množstvo možností, ako premeniť plechový prístrešok na inú miestnosť, najmä ak na to máte rozpočet. V televízii alebo na YouTube sledujte relácie o domácich vylepšeniach, kde nájdete množstvo nápadov, ako zmeniť záhradný domček na novú a funkčnú miestnosť.

5. Rozsvieťte svoj domček

V ideálnom prípade je najlepšie použiť prirodzené svetlo, takže zvážte použitie viac prispôsobených okien alebo strešného okna na streche, ak to vyhovuje vášmu rozpočtu. Skvelý nápad je inštalovať dekoratívne svietidlá, ktoré dodajú vášmu domčeku charakter. Môžete tiež osvetliť chodník vedúci k domčeku svetielkami, ktoré svietia jemnou žiarou na zemi. Môžete zavesiť svetlá okolo okien, dverí, krokví alebo stĺpov prístrešku pre dotyk rozmarnosti. Môžete namontovať reflektory odolné voči poveternostným vplyvom po bokoch domčeka, aby ste rozjasnili vašu záhradu.

Svetlá na domčeku poslúžia mnohým účelom:

  • viditeľnosť
  • atmosféra a nastavenie nálady
  • bezpečnostné dôvody

Ak v domčeku nemáte elektrinu, zvážte použitie solárnych svetiel.

zdroj: emmavgerard/shutterstock.com

6.  Zmeňte sklon strechy

Jednou z mnohých výhod použitia kovu pre váš prístrešok je flexibilita. Aj keď je kov najpevnejším konštrukčným materiálom, možno ho ohýbať, skladať a prispôsobovať akejkoľvek veľkosti, tvaru alebo forme. Nezabúdajte však, že čím strmšie alebo väčšie sú strechy, tým viac budú vyžadovať materiálu, takže počítajte s tým, že cena sa bude veľmi líšiť. Zvážte tiež, ako môžete lepšie využiť strechu svojho domčeka. Ak v budúcnosti plánujete strešnú záhradu alebo pridať solárne panely, potom bude možno vhodnejšia plochá strecha. Ak chcete strechu použiť ako policový priestor, môžete sa rozhodnúť pre strmší sklon.

7.  Pridajte terénne úpravy a chodník

Akákoľvek základná plechová búda bude pôsobiť oveľa pôvabnejšie a príťažlivejšie s úpravami terénu a chodníkom, ktorý vedie až k jej dverám. Toto vylepšenie nielen personalizuje váš domček, ale tiež zvýši celkovú hodnotu vášho pozemku.

Kvety a kríky zhromaždené vedľa vášho domčeka mu dodajú život a nádherné farby. Chodníky budú spájať prístrešok s vašim domom. Pridaním týchto prvkov sa vaša záhrada zmení na svätyňu, kde si užijete zábavu s rodinou a priateľmi  Terénne úpravy a chodníky však nemajú význam, ak váš domček nie je udržiavaný. V tom prípade bude oproti krásnemu prostrediu vyčnievať škaredá búda. Pamätajte, že cieľom prispôsobenia záhradného prístrešku je, aby bola konštrukcia súčasťou vášho exteriéru. Mal by ladiť so zvyškom vašej záhrady a nemal by trčať ako boľavý palec.

8.  Postavte terasu

Ak máte dostatok miesta, zvážte pridanie malej terasy na boku vášho domčeka. Vďaka nej získate ďalšie vonkajšie sedenie, miesto pre rastliny v kvetináčoch, hojdaciu sieť a ďalšie dekoratívne prvky, ktoré všetko spoja. Tento ďalší priestor bude skvelý aj pre záhradné párty.

+1 tip na záver

Poraďte sa s odborníkom! Ak ste naozaj kreatívni a ak starostlivo naplánujete podrobnosti pod vedením odborníka, váš plechový domček bude vyzerať, akoby odjakživa prirodzene patril tam, kde práve stojí.

Zdroj informácií: