Boli ste už na bystrickej Šikmej veži? A viete, aké výstavy  a podujatia môžete navštíviť počas leta v Stredoslovenskom múzeu?

zvýhodnené vstupné1Banská Bystrica ponúka množstvo príležitostí, ako využiť voľný čas a objaviť pritom zatiaľ neobjavené. Hodinová veža či expozície a podujatia Stredoslovenského múzea (SSM) v Thurzovom dome, Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli ponúkajú možnosti načerpať nielen vedomosti a krásu minulosti a prítomnosti, ale aj energiu. Navyše, do konca letnej sezóny môžete využiť aj zvýhodnené vstupné do Thurzovho a Matejovho domu a na Hodinovú vežu. Po predložení vstupenky z Hodinovej veže získate zvýhodnený vstup 2+1 do Thurzovho alebo Matejovho domu (dvaja si vstup zaplatia, tretí ho má zdarma) a naopak, po predložení vstupenky z návštevy expozícií v Thurzovom alebo Matejovom dome, získate zvýhodnený vstup 2+1 na Hodinovú vežu. No a nemali by sme zabudnúť ani na augustové Potulky mestom, ktorých téma je opäť mimoriadne zaujímavá – Oheň v Banskej Bystrici.

HODINOVÁ VEŽA

Dominanta banskobystrického námestia, Hodinová veža, je počas letnej sezóny otvorená každý deň od 10. do 19. hod. Len v prípade nepriaznivého počasia vstup na vežu nie je možný. Okrem krásneho výhľadu na historické centrum aj na širšie okolie mesta si v priestoroch veže môžete pozrieť výstavu prác ľudí s mentálnym postihnutím. Na ochodzu veže si musíte vystúpať po 101 drevených schodoch, ale ten výhľad naozaj stojí za to.

Do 15. augusta sa môžete zapojiť do fotosúťaže Selfie z Hodinovej veže a vyhrať rôzne darčekové predmety + 5 bezplatných vstupov na Hodinovú vežu. Stačí, ak vystúpite na ochodzu Hodinovej veže, spravíte si „selfie“ a pošleteju v jpg formáte, spolu s menom, adresou a kontaktom, na e-mailovú adresu hv@banskabystrica.sk. Selfie s vaším menom a mestom, z ktorého pochádzate, bude umiestnená na internetovej stránke informačného centra Banskej Bystrice v sekcii fotosúťaž.

THURZOV DOM

Thurzov dom výstava KrstiteľV Thurzovom dome na Námestí SNP si okrem stálych expozícií môžete pozrieť aj zaujímavé výstavy Otvárajte dvere, svadobná rodina! a Hlava Jána Krstiteľa – Bravúra gotiky, alebo sa vybrať na stretnutie s minulosťou Pod zelenou klenbou, či navštíviť s deťmi tvorivé dielne.

Výstavou Hlava Jána Krstiteľa- Bravúra gotiky SSM otvorilo výstavný cyklus Klenot v klenote, v ktorom chce predstaviť jedinečné predmety zo svojich zbierok. Táto unikátna stredoveká rezbárska práca patrí medzi najlepšie diela európskeho sochárstva druhej polovice 15. storočia. Obdivovať ju môžete do 2. októbra v tiež unikátnej Zelenej sieni Thurzovho domu. Určite oceníte komentovanú prehliadku s historikmi Filipom Glockom a Romanom Hradeckým vo štvrtok 11. augusta o 16. hod. Svadobné tradície a zvyky našich predkov na území severného Podpoľania zobrazuje etnografickávýstava Otvárajte dvere, svadobná rodina!Výstava hovorí napríklad aj o tom, prečo naši predkovia za nešťastný mesiac na vydaj považovali dnes tak obľúbený mesiac lásky – máj, a tiež o všetkom, čo nesmelo chýbať vo výbave vtedajšej mladej nevesty.Výstava potrvá do 6. novembra. S etnologičkou Janou Nahálkovou ju môžete obdivovať na komentovanej prehliadke vo štvrtok 18. augusta o 16. hod.

Augustové stretnutie Pod zelenou klenbou sa bude niesť v znamení Mágie v ľudovej kultúre Slovenska. Uskutoční sa v stredu 31. augusta o 17. hod. a do sveta mágie vás zavedie známa slovenská etnologička Katarína Nádaská.

Obľúbené nedeľné Tvorivé dielnepokračujú aj cez prázdniny. V Thurzovom dome si deti vyrobia ozdobný svietnik (14. august), uvidia, ako kvitne papier (21. august) a vyskúšajú si garbiarske remeslo (28. august). Dobrodružstvo v Thurzovom dome môžu deti počas prázdnin zažiť aj každý štvrtok o 13. a 15. hod.

MATEJOV DOM

Matejov dom Rómeo a JúliaStála expozícia História mesta Banská Bystrica, odkrývanie tajomstiev depozitu, fotenie v historických kostýmoch na balkóne aj prázdninové dobrodružstvá pre deti, to všetko ponúka Matejov dom na Moysesovom námestí.

Až do 25. septembra sa počas víkendov môžete dať odfotiť na balkóne Matejovho domu ako Rómeo a Júlia, ale na bystrický spôsob. K dispozícii sú historické kostýmy podľa výberu.

Počas prázdnin, vždy v stredu od 13. do 15. hod. je v Matejovom dome tvorivá dielňa Zahrajme sa v múzeu, pri ktorej si deti prejdú dlhú cestu históriou Banskej Bystrice a zistia, kde sa v múzeu skrýva rozprávka, kto boli prví osadníci, ako bývali Slovania, kto to bol richtár a čo má spoločné anjel s naším mestom, pristavia sa aj v cechoch a odhalia tajomstvo gotickej klenotnice.

Tajomstvá depozitu, tentoraz Spovede Kališťanov, odkryje historik a riaditeľ SSM Roman Hradecký v utorok 23. augusta.

TIHÁNYIOVSKÝ KAŠTIEĽ

Tihányi kaštieľ Včely a včelárstvo michaela RedlingerováNávštevu Tihányiovského kaštieľa v Radvani si vychutnajú najmä deti. Okrem tradičných nedeľných tvorivých dielní ich tu čakajú aj ďalšie prázdninové utorkové dobrodružstvá (o 10. a 12. hod.). V utorok 16. augusta to bude tvorivá dielňa s Lesankou, na ktorej sivyrobia pozdrav z prázdnin – originálnu pohľadnicu s motýľmi, kvetmi, farebnými a ligotavými ozdôbkami. A v utorok 23. augusta ich čaká hravé sprevádzanie výstavou o včelách a pozorovanie včiel v živom úli. Počas letnej turistickej sezóny je Thurzov dom a Matejov dom otvorený každý deň okrem pondelka – v utorok až piatok od 10. do 18. hod., v sobotu a nedeľu od 14. do 18. hod. Tihániovský kaštieľ – v pondelok až piatok od 9. do 17. hod., v nedeľu od 9. do 12. hod. a od 13. do 17. hod. V sobotu je zatvorené.

AUGUSTOVÉ POTULKY MESTOM

Ako sme už spomenuli v úvode, témou augustových potuliek je oheň a požiare v dejinách nášho mesta. V sprievode Mariána Ďuriančíka sa účastníci potuliek dozvedia, ktoré požiare ničili životy a majetky Banskobystričanom, v ktorých rokoch boli najčastejšie, kto ich spôsobil a na ktorých miestach v meste horelo najviac.„Stretávka“ je v nedeľu 14. augusta o 19. hod. pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.