V sobotu začínajú Vianoce. Nie všetci majú to šťastie byť v tento sviatočný čas doma so svojimi blízkymi a vychutnávať si atmosféru pokoja, radosti a štedrosti. V banskobystrickej  Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou zostávajú počas sviatkov deti, liečba ktorých nemôže byť prerušená. Ide predovšetkým o deti s onkologickými ochoreniami.

Samozrejme, deti nebudú samé, spoločnosť im, okrem zdravotného personálu, budú robiť učiteľky tamojšej nemocničnej základnej školy a s niektorými deťmi strávia Vianoce ich rodičia. Škola  pripravila pre malých aj väčších pacientov zaujímavý a pestrý program. Nudiť sa určite nebudú.

Detská nemocnica dýcha sviatkami už začiatku decembra. Okná chodby, poschodia, oddelenia zdobia vianočné stromčeky s ozdobami, ktoré vyrobili deti, vianočnými ikebanami  tiež vyrobenými deťmi. Pár dní pred Vianocami sme deti zastihli pri zdobení vianočných medovníkov. Sotva ich dobalili a previazali stužkami – zdobili ich pre maminky, rozzvučali sa na chodbe prekrásne tóny fujár a gájd, zazneli nádherné slovenské ľudové melódie. Pastierske Vianoce prišli deťom zahrať členovia Združenia autentického folklóru Pohronci pod vedením Michala Fiľa z Heľpy.

„Chodievam sem cez ÚĽUV, robíme s deťmi tvorivé dielne, a tak som si povedal, že prečo im neurobiť radosť aj takouto formou. Aby trošku zabudli na chorobu a odreagovali sa. Majú to ťažké a my s nimi cítime,“ povedal Michal Fiľo po tom, čo porozdávali deťom za batoh darčekov.

Ako povedala riaditeľka Základnej školy v Detskej fakultnej nemocnici Eva Hubáčková, v predvianočnom období deti navštívilo veľa dobrých ľudí, ktorí ich prišli potešiť programom a obdarovať.

„Ani neviem, či si na všetkých spomeniem. Mali sme veľa hudobných vystúpení, návštevu z Knižnice Mikuláša Kováča, z prírodovedného múzea, zo Slovenskej agentúry životného prostredia. Mnohí z našich pacientov sa celý rok nedostali vonku, do prírody a tak im prírodu doniesli do nemocnice. Už tradične nás navštevujú lesní pedagógovia, prišli aj tentoraz, aj s naším primátorom Petrom Gogolom a spoločne s deťmi ozdobili vianočnú jedličku. Deti veľmi potešil Harry Teater s bábkovým divadlom a s nadšením sa zapájali aj do rôznych kreatívnych dielní, kde si mohli vyrobiť darčeky pre svojich blízkych,“ hovorí Eva Hubáčková a dodáva, že aj cez prázdniny sú pre deti pripravené rôzne aktivity.

„Štedrá večera bude ako sa patrí, samozrejme, v rámci diét a určitých obmedzení, ktoré deti musia dodržiavať. Stôl bude ozdobený ikebanami, ktoré deti vyrábali pred Vianocami. Príde rodina, rodičia, súrodenci. Deti dostanú darčeky, od našej školy a Svetielka nádeje, a mnohých dobrých ľudí, ktorí darčeky priniesli. Snažili sme sa splniť želania detí. Napísali Ježiškovi, po čom túžia,“ usmieva sa pani riaditeľka.

V stredu zažili deti tiež prekrásne Vianoce s „červenými nosmi“. „Čarovné chvíle plné lásky, štedrosti, veselí klauni s červenými nosmi, nádherné koledy, ktoré naživo hrali na každej izbičke štyria muzikanti. Boli to naozaj výnimočné okamihy. Program mal názov Vianočný sen a každému malému pacientovi sa jeho sníček splnil, keď dostal od nežného anjelika darček podľa vlastného priania. Najdojímavejšie to asi bolo na detskom ARE, kde Tonko po náročnej operácii nechcel ani uveriť, že hudobný prehrávač, po ktorom tak túžil, je naozaj jeho a so zaslzenými očkami pozoroval muzikantov, ktorí v tej chvíli hrali koledy iba preňho. Hudba robí zázraky a má svoje miesto aj v nemocnici,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Mária Lauková.

Isté však je, že najkrajším darčekom pre choré deti je byť doma medzi svojimi blízkymi. Preto im všetkým želáme zdravie, pohodu a úsmev na tvári.