Športy ako je skateboarding a BMX/MTB Freestyle nemajú v našej krajine ideálne podmienky pre rozvoj. Našťastie sú na Slovensku aj ľudia a organizácie, ktorým záleží na rozvoji týchto u nás zatiaľ nerozvinutých športoch. Občianske združenie „New Faces“, ktorého riaditeľom je Vladimír Ivan, nie je pre mladých Banskobystričanov úplne neznámym pojmom. Pravidelne organizuje napríklad futbalový Štefan Cup. Práve táto nezisková organizácia robí aktuálne všetko pre výstavbu športovo-rekreačnej arény. Bližšie nám tento zámer predstavuje otec celého projektu – Peter Pršanec.

„Momentálnu a zároveň konečnú podobu modelu by sme radi pretransformovali do reálnej podoby. Myslím, že nie sme na zlej ceste. Banská Bystrica a samotní jej obyvatelia už dlhé roky čakajú na kvalitne vypracovaný projekt a jeho zrealizovanie. Po mnohých nevydarených pokusoch prichádza šanca dať mladým ľudom priestor pre vlastnú sebarealizáciu a trávenie voľného času niekde inde… V areáli, kde sa stretnú s priateľmi, no zároveň sa budú venovať športu, ktorý ich skutočne napĺňa.  SkateBoarding nie je len šport. Dovolím si tvrdiť, že je, zdá sa, kultúrou, či životným štýlom dnešnej mládeže. Je to často skloňovaný pojem, ktorý zaváňa adrenalínom a dýcha vzrušením. Určite si však netreba tento pojem spájať s niečím negatívnym, ako to bolo kedysi,“ hovorí Pršanec, ktorý sa aktuálne venuje získavaniu podpory pre Adrenaline Area.

Za slovami jeho sú skutočné fakty. V dnešnej dobe tento šport fascinuje davy a získava si obrovskú popularitu už aj na Slovensku. Vo svete má dlhodobú tradíciu a v ostatných rokoch dosahuje svoj vrchol. Svedčí o tom najmä fakt, že skateboarding v dnešnej dobe figuruje aj na zozname na zaradenie do olympijských športov. Obyvatelia okolitých krajín sa už dávnejšie nechali strhnúť týmto trendom a podporili výstavbu podobných športových areálov. Mladí ľudia radi skúšajú nové triky, prekonávajú svoje hranice, sú súťaživí. V mnohých drieme obrovský talent.

V Adrenaline Area by si na svoje mohli prísť nielen skateri, ale aj milovníci adrenalínového športu na dvoch kolesách: „BMX/MTB Freestyle je kategória športov, ktorá bola inšpirovaná pocitom slobody na dvoch kolesách. Keď jazdcom nestačilo jeho klasické využitie, vytvorili si ďalšie adrenalínové odvetia tohto športu. V našej aréne by si prišli na svoje aj niektorí bikeri. Vybavenosť arény by totiž poskytovala vhodné podmienky pre BMX dirt a MTB dirt. Ostatní by mohli trénovať svoju kreativitu vo freestylových, či streetových prvkoch, keďže prekážky v skateparku sú z časti určené aj im,“ doplnil autor projektu.

Všetky tieto športy sa zrodili na ulici. Typický biker, alebo skateboardista jazdil donedávna len na provizórnych streetových prekážkach, iba zo „skate-om“ pod nohami alebo na pedáloch „bike-u“. Bez špecializovaného areálu sú aj dnes nútení trénovať na improvizovaných prekážkach v meste. Tam sa „jazdci“ takmer neustále stretávajú z nepochopením občanov a mestskej polície. Stavajú si svoje často nebezpečné a hlučné prekážky. Aby ľudia jazdcov nechápali ako „zlo z ulice“ je potrebné vybudovať im takýto areál, kde sa zaručene s pochopením stretnú. Najväčšou devízou Freestyle arény je možnosť jazdiť prakticky v každom počasí, na profesionálmi navrhnutých prekážkach, ktoré sú oveľa bezpečnejšie. „To mi pripomenulo, že absenciu takéhoto športového areálu treba riešiť. Tak som za pomoci občianskeho združenia New Faces, ktorého som členom, vypracoval projekt,“ vysvetlil Pršanec a celý projekt sa pokúsil ďalej zhrnúť. Projekt má realistický dizajn. To znamená, že pri navrhovaní sme sa vyhli megalomanskému mnohomiliónovému projektu. Snažíme sa o to, aby sa nám podarilo postaviť kvalitný a skutočne moderný areál za primeranú cenu. Areál o rozmeroch 35 x 45 metrov bude zahŕňať: zastrešený skatepark, dirt park, pódium, priestor na odkladanie osobných vecí, informačnú tabuľu, lavičky pre divákov, sociálne zariadenia a odpadkové koše. Do budúcna plánujem osloviť odborníkov v oblasti skateboardingu a iných spomínaných športov a využiť ich skúsenosti pri výučbe jazdcov začiatočníkov. Formou občasných workshopov a podujatí baviť priaznivcov, skaterov, či poskytnúť informácie rodičom. Pohľad na triky predvedené na prekážkach vo vás zaručene zanechá silný zážitok a vždy sa radi vrátite, aj keď len ako divák.