Radničná Cikkerova sieň bola v stredu 15. februára 2012 dejiskom slávnostného udeľovania cien najlepším banskobystrickým športovcom za rok 2011. Z návrhov, ktoré mohli občania a športové kluby v Banskej Bystrici posielať do 13. januára 2012, vybralo Oddelenie športu mesta Banská Bystrica spolu s primátorom Petrom Gogolom 18 víťazných jednotlivcov a 2 kolektívy.
Individuálne i kolektívne ocenenia boli rozdelené do deviatich hlavných skupín, ktoré sa nasledovne kategorizovali na základe ďalších kritérií (olympijské/neolympijské športy, juniori/seniori).
V kategórii juniori – olympijské športy boli ocenení štyria jednotlivci. V disciplíne atletika – chôdza získala cenu Katarína Strmeňová, ktorá je niekoľkonásobná majsterka Slovenska v chôdzi a minulý rok sa na Majstrovstvách Európy juniorov v Talline (10 km chôdza) umiestnila na 5. mieste. Ďalšou ocenenou bola biatlonistka Nikola Hurajtová – cenu získala za 10. miesto na Majstrovstvách sveta juniorov v Novom Meste na Morave. V juniorskej kategórii zvíťazil aj plavec Andrej Brozman. Spomedzi množstva jeho úspechov za rok 2011, možno spomenúť 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska (50 a 100 metrov voľný spôsob) a kompletné zbierky medailí na medzinárodných mítingoch v Poľsku a Maďarsku. Posledným oceneným sa stal Pavol Bielik v športovej disciplíne golf. V minulom roku dokázal uspieť v juniorskej konkurencii a stal sa absolútnym víťazom na Majstrovstvách Slovenska juniorov na Táloch.
V kategórii juniori/neolympiské športy získali ocenenia speed badmintonistka Terézia Gibalová za 1. miesto v medzinárodnom svetovom rebríčku v kategórii dievčat do 14 rokov a kickboxer Zsolt Osaďan, ktorý sa vo svojej discplíne stal majstrom Slovenska (semi a light contact) a vicemajstrom Európy (light contact).
Olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová opäť dominovala v kategórii seniori/olympijské športy. Členka Dukly Banská Bystrica v roku 2011 zvíťazila na stíhacích pretekoch v Osle a zo Svetového pohára Anterselva si odniesla striebornú medailu. Cenu si prebrala aj Alena Procházková, ktorá Banskú Bystricu úspešne reprezentovala v športovej disciplíne beh na lyžiach. Stala sa víťazkou Svetovej zimnej univerziády v kategóriach šprint, skeit, pursuit a team šprint. Tretím oceneným bol biatlonista Matej Kazár – na Svetovej zimnej univerziáde Erzurum si vo vytrvalostných pretekoch vybojoval bronzovú medailu. Víťazstvom v seniorskej kategórii sa môže pýšiť aj džudista Milan Randl. Z jeho početných úspechov za rok 2011 nemožno opomenúť jednú zlatú a tri bronzové priečky na Svetovom pohári v džude.
Seniorská kategória neolympijských športov mala tento rok troch víťazov. Jej jedinou ženskou zástupkyňou bola fitneska Eva Martinková, ktorej rok 2011 okrem iných ocenení, priniesol aj absolútny triumf na Majstrovstvách sveta 2011 vo Viedni a na Majstrovstvách sveta profesionálov 2011 v Brusne. Dve prvé miesta obsadila aj na prestížnej súťaži v americkom Las Vegas. Cenu z rúk primátora si za minuloročné úspechy prevzal Roman Reištetter, ktorý Banskú Bystricu reprezentuje v netradičných športových disciplínach skijoring a bikejoring. V prvej disciplíne sa stal majstrom Európy a vicemajstrom sveta, v bikejoringu pretavil svoje úspechy do absolútnych víťazstiev na Majstrovstvách Slovenska, Európy aj sveta. Tretí víťaz tejto kategórie, karatista Klaudio Farmadin, bol ocenený za 3. miesto na Majstrovstvách sveta Carrara a dve prvé miesta na Majstrovstvách Európy v Barcelone.
Za rok 2011 získal cenu v kategórii telesne postihnutý športovec, Tomáš Král. Mesto Banská Bystrica úspešne reprezentoval v boccie, čo je špeciálna športová disciplína určená pre telesne postihnutých športovcov. Na Európskom pohári Hamar v Nórsku sa umiestnil na 3. mieste a v celosvetovom rebríčku skončil ako šiesty v poradí.
Svojho víťaza má aj kategória talent roka. Len 9-ročný šachista Filip Haring napriek svojmu mladému veku dokázal uspieť na na Majstrovstvách sveta v bulharskej Albane (8. miesto), aj na Majstrovstvách Slovenska (2. miesto). V sezóne 2011/2012 nastupuje pravidelne v 2. Lige dospelých.
Kategória športovci, tréneri a funkcionári má za minulý rok troch ocenených. Za celoživotný prínos v oblasti športu a úspešnú reprezentáciu mesta doma i v zahraničí získala cenu majsterka športu Ľudmila Pěčová-Chmelíková. Sedemnásobná majsterka ČSSR v basketbale a vicemajsterka Európy za rok 1974 reprezentovala Banskú Bystricu na Olympijských hrách 1976 v Montreale (4. miesto) a rovnako v drese československej basketbalovej reprezentácie získala 5. miesto na Majstrovstvách sveta v Kolumbii (1975).
Pri príležitosti životného jubilea 70. rokov sa najlepším športovcom za rok 2011 stal aj futbalový rozhodca a funkcionár Vladimír Lehoťan. Do banskobystrickej športovej histórie sa zapísal ako delegát futbalových súťaží, dlhoročný predseda Oblastného futbalového zväzu v Banskej Bystrici, predseda komisie delegátov SsFZ a člen Rady Slovenského futbalového zväzu.
Za celoživotné výsledky vo vedeckej i športovej činnosti si ocenenie prevzala československá horolezkyňa Oľga Zibrinová. Majsterka športu, geofyzička, astronómka, pedagogička a prvá riaditeľka banskobystrickej Hvezdárne sa výrazne zaslúžila o rozvoj športu a propagáciu mesta v zahraničí. Športová funkcionárka a poslankyňa ponovembrového Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici nedávno oslávila významné životné jubileum 80 rokov.
Primátor odovzdal ceny dvom športovým kolektívom. V kategórii športové kolektívy juniorské – olympijské športy zvíťazil Basketbalový klub UMB 08 Banská Bystrica. Mladé hráčky pod vedením trénera Miroslava Michálika sa v minulom roku tešili zo zisku štvrtého titulu Majstra Slovenska v rade a 3. miesta MKB Cup 2011 v Budapešti. Päť banskobystrických hráčok bolo zaradených do All Star tímu Majstrovstiev Slovenska. Posledným oceneným víťazom večera sa stal hokejový klub HC ´05 BANSKÁ BYSTRICA, ktorý dominoval v kategórii športové kolektívy seniorské – olympijské športy. V roku 2011 získali banskobystrickí hokejisti v hokejovej Extralige tretie miesto.