Úspech, odhodlanie, bolesť. Tri slová, ktorými Benjamín Maťašeje opisuje džudo. Talentovaný Banskobystričan nás roky tešil úspechmi v juniorskej kariére. Má za sebou prechod do seniorskej a medaily zbiera naďalej. V rozhovore sa netajil tými najvyššími ambíciami. 

Benjamín Maťašeje zažiaril hneď na prvom turnaji vo svojej seniorskej kariére, keď si z podujatia Európskeho pohára v Sarajeve odniesol zlatú medailu. Ďalší cenný kov získal v októbri na vrcholovom podujatí, na Armádnych majstrovstvách sveta v Taškente to dotiahol až do finále.

 

„Prestup medzi seniorov z juniorov je dosť náročný, ale podarilo sa mi dobre uchytiť. Samozrejme, mal som aj niektoré nevydarené turnaje, ale vždy som prehral v podstate s favoritmi, ktorí potom dokázali vyhrať celú súťaž. Tiež to neboli vôbec márne zápasy, vždy som to nejako potiahol, bojoval som vyrovnane. Žiaľ, vždy som spravil nejakú chybu, ktorá ma stála ten zápas. V senioroch sa už tie chyby neodpúšťajú, takže všetko som to bral ako skúsenosť. Snažím sa už tým chybám vyvarovať, každým turnajom sa posúvať. Ale samozrejme, tento rok sa mi podarili aj nejaké pekné úspechy,“ povedal na úvod Benjamín Maťašeje v rozhovore pre BB FM rádio.

Najčerstvejším úspechom je bronzová medaila, ktorú 21-ročný reprezentant VŠC Dukla získal predminulý víkend na majstrovstvách Európy do 23 rokov v poľskom meste Piła. Ide o jediný turnaj v tejto kategórii. Účelom je, aby sa mladíci pri prechode medzi seniorov stretli raz ročne a zmerali si sily. „Na tento turnaj som sa pripravoval celú sezónu. Celá príprava išla vynikajúco bol som v životnej forme, cítil som sa najlepšie, ale pár dní pred turnajom som začal pociťovať bolesti v krížoch a kolene. Zápasy tak neboli také, ako som si predstavoval, ale podarilo sa mi získať aspoň tú bronzovú medailu,“ vrátil sa k svojmu uplynulému vystúpeniu. Záver roka sa pre „Benyho“ nesie v znamení kempu v Japonsku, ktorý zakončí počas prvého decembrového víkendu džudistickým Grand Slamom v Tokiu.

Odhodlanie a sebavedomie mu nechýba. Cieľom je dokráčať až na ten najvyšší svetový stupienok. „Olympiáda je môj sen odmalička. Robím všetko pre to, aby sa mi to podarilo. Moje sebavedomie je vysoké, takže verím, že to určite dokážem a prinesiem aj tú medailu. Tohtoročné olympijské hry v Paríži sa mi ešte nepodarili, to bol skôr taký detský sen, že som si veril, že sa tam dokážem dostať. Aj keď som pozbieral body do rebríčka, podľa ktorého sa postupuje, už ako junior na seniorských turnajoch, tak dosť mi ich chýbalo, tá kvalifikácia je veľmi náročná, dostávajú sa tam iba skúsení borci. Teraz som začal štvorročnú prípravu na olympiádu 2028 v Los Angeles, takže verím, že sa jej zúčastním. Nielen zúčastním, ale podám môj najlepší životný výkon a donesiem medailu pre Slovensko a Banskú Bystricu,“ vyjadril svoje odhodlanie.

Aktuálne najznámejšie svetové tváre bojových športov pochádzajú z profesionálnej scény zmiešaných bojových umení (MMA) či boxu. Podpisujú kontrakty so sponzormi a za tučné honoráre bojujú na veľkolepých podujatiach súkromných organizácií. Na olympijských hrách ich však neuvidíte. Meno Conor McGregor vám zrejme niečo hovorí, no poznáte držiteľa zlatej olympijskej medaily v džude? „Rád by som sa po džudistickej kariére, keď si splním všetky sny a ciele, presunul do MMA, ale momentálne sa na to nesústredím. Moja hlava je teraz nastavená iba na džudo. Uvidíme, čo sa stane po kariére, keď si splním všetky sny a ciele,“ prezradil armádny športovec a reprezentant.

Súčasťou cesty za úspechom je aj bolesť, sebazaprenie a disciplína. Benjamín Maťašeje trénuje dvojfázovo, ale vie si užiť aj voľný čas. Drastickým chudnutím, aké poznajú napríklad bojovníci MMA, sa však netrápi, do váhového limitu sto kilogramov mu zakaždým stačí zhodiť len pár kíl. „Toho tréningu je veľa, ale nájde sa čas aj na hobby. Cez týždeň sa venujem iba tréningu, nejdem sa nikam flákať. Maximálne sa idem prejsť so psom, večer už len oddychujem, pozriem si nejaký film. Rád pozerám basketbal, to je môj obľúbený šport mimo džuda, o ktorý sa dosť zaujímam. Cez víkend už sa nájde čas aj stretnúť sa s kamarátmi, niekam vybehnúť s priateľkou.“

V útlom veku ho to ťahalo k futbalu či hokeju, no aj vďaka rodičom ostal verný žinenke. Hoci je džudo individuálny šport, aj v ňom dobre pozná význam slova tím. „Máme výborný kolektív, výbornú šatňu. Džudo je šport pre jednotlivcov, ale sám by som ho nemohol robiť. Potrebujeme spolu trénovať, zlepšovať sa navzájom. Som vďačný za sparing partnerov, ktorých mám na Dukle. S tými chlapcami som odmalička vyrastal, tréner Ján Gregor nás odmalička trénoval a teraz tam máme veľmi úspešný káder.“

Záznam celého rozhovoru s Benjamínom Maťašejem si môžete vypočuť v archíve BB FM rádia.