Nielen milovníci architektúry si prídu na svoje na festivale Deň architektúry 2024, ktorý sa od piatka 27. septembra do štvrtka 3. októbra uskutoční vo viac ako 120 mestách v Čechách a na Slovensku. Festival opäť zavíta aj do Banskej Bystrice.
Festival Deň architektúry sa na Slovensku organizuje od roku 2012 a tento rok sa okrem Banskej Bystrice koná aj v ďalších, viac ako dvadsiatich slovenských mestách. Tohtoročné festivalové motto Proces premeny aj na Slovensku nadväzuje na hlavnú tému Českej republiky, ktorá vychádza zo 100. výročia úmrtia významného spisovateľa Franza Kafku. V duchu „kafkovskej” atmosféry sa slovenský program zameria na architektonické premeny, zaujímavosti či bizarnosti. Program tradične nezabúda ani na najnovšie stavby či inšpiratívne realizácie.
Festivalové dianie v Banskej Bystrici otvorí vo štvrtok 26. septembra o 17.00 h prezentácia a rekapitulácia predošlých šiestich ročníkov festivalu v meste pod Urpínom. Rekapituláciu predošlých a program aktuálneho ročníka priblíži architekt Rastislav Udžan. Prezentácia sa koná v Bethlenovom dome (Dolná 8) je súčasťou prednáškového formátu Architektúra v Galérii, v spolupráci so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici.
Ďalšími miestami festivalu Deň architektúry 2024 sú Medený hámor, Múzeum SNP, Záhrada CNK, Filmový klub v Múzeu SNP a Štátna vedecká knižnica.
PROGRAM
Nedeľa v Medenom hámri
Nedeľa 29. september – 16.30 h Medený hámor
Jedinečným a historicky vzácnym areálom v Medenom hámri vás prevedie odborníčka na industriálne dedičstvo Ľubica Fillová. Priblíži závery architektonicko-historického a umelecko-historického výskumu jednotlivých pamiatkových objektov tejto kultúrnej pamiatky. Tešiť sa môžete aj na komorný koncert klasickej hudby Klasika v ruinách. Na klavíri zahrá Matej Arendárik, na kontrabase Barbora Hrnčiarová, na viole Kristína Hrnčiarová a na husliach Mária Novosadová.
Dom kultúry a jeho význam v čase a priestore
Utorok 1. október – 16.30 h Dom kultúry, Kinosála Múzea SNP
Podujatie začne komentovanou prechádzkou okolo Domu kultúry, na ktorej odborníci odkryjú jeho architektonické a umelecké hodnoty ako aj jeho odkaz súčasnosti (16.30 – 17.30 h). Program bude pokračovať v Kinosále Múzea SNP, kde odznejú inšpiratívne príbehy revitalizácie podobných kultúrnych stavieb z druhej polovice 20. storočia (18.00 – 21.00 h).
Banská Bystrica – miesto plné prekvapení
Streda 2. október – 17.00 h Záhrada CNK
Na prednáške o skrytom čare a charaktere rôznych zákutí Banskej Bystrice, ktorá sa koná v Záhrade, sa stretnete s výtvarníčkou Marianou Mlynarčíkovou, architektom Rastislavom Udžanom a študentkou Luciou Kravecovou. Témou budú miesta, ktoré sú často prehliadané, ale pri hlbšom skúmaní zanechajú silný dojem. Fotodokumentačný projekt zachytáva svojpomocné vylepšenia mestského parteru miest vytvorených ľudskou kreativitou s neobmedzenou fantáziou, ale aj frustráciou a zúfalstvom zo zlyhávania kompetentných.
Architektúra ČSSR 58 – 89
Štvrtok 3. október – 19.00 h Kinosála Múzea SNP
Počas rokov 1958 – 1989 sa v Československu podarilo postaviť množstvo stavieb, ktoré potvrdzujú veľký kreatívny potenciál a silné osobnosti. Hrubá sila režimu a jeho ideológie bude navždy spojená s týmito dielami. Film Architektúra ČSSR 58 – 89 (Česko/Slovensko, 2024, 126 min, réžia: Jan Zajíček) zachytáva esenciu najvýznamnejších architektov doby s ich súkromím, motiváciami a ťažkosťami, s ktorými sa museli vyrovnávať. Hosťom špeciálneho uvedenia dokumentu bude spoluautorka scenára, teoretička architektúry, profesorka Henrieta Moravčíková.
V zdravom tele zdravý duch
Pondelok 9. október – 10.00 h Štátna vedecká knižnica
Výstava fotografií Ľubomíra Stacha a Tibora Škandíka prezentuje skutočnosť, že zdravie zohráva v architektúre posledných dvoch storočí významnú úlohu. Cieľ modernistov pritom nebol menší ako ozdraviť architektúru a cez ňu aj celú spoločnosť. Architekti a architektky modernizmu sa stavali do polohy akýchsi lekárov ozdravujúcich mestá a domy. Hygiena, svetlo, vzduch a zeleň, ktoré ordinovali novým bytom a uliciam, viedla k revolúcii v plánovaní miest rovnako ako aj k radikálnej premene samotných architektonických foriem.
Viac o festivale a programe sa dozviete tu.
Organizátormi Dňa architektúry sú český Spolek Kruh a slovenský Spolok Kruh. Na podujatia je už tradične vstup voľný, na niektoré akcie je však potrebná predchádzajúca registrácia. Sprievodný program je v niektorých prípadoch za dobrovoľný príspevok či spoplatnený. Akcie slovenského festivalu Deň architektúry 2024 sú realizované v spolupráci s miestnymi združeniami a architektmi.