Vláda Slovenskej republiky prijme ďalšie opatrenia v snahe zamedziť zhoršovaniu epidemiologickej situácie. Po štvrtkovom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA).
Sprísnenie opatrení a tiež hromadné testovanie obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 boli hlavnými témami štvrtkového zasadnutia Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky, ktorý zasadal v Bratislave.
Vyplynuli z neho ďalšie opatrenia, ktoré vláda prijme v snahe obmedziť masívny nárast počtu nakazených.
Trend začína byť horší ako v Česku
Ako na štvrtkovom tlačovom brífingu informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), situácia na Slovensku sa zhoršuje. Trendy podľa neho naznačujú, že Slovensko na tom môže byť dokonca horšie, ako Česká republika, ktorá sa v súčasnosti borí s jednou z najhorších situácií v prírastku nakazených a nápore na zdravotnícky systém v Európe.
„Keď sme si preložili českú a slovenskú krivku, preliv bol spočiatku totožný, ale posledných sedem dní rastie slovenská krivka rýchlejšie, ako tá česká,“ povedal Krajčí.
Ako dodal, už teraz denne v priemere umiera na Slovensku 18 ľudí. Reprodukčné číslo, ktoré vyjadruje počet osôb, ktoré typicky nakazí jeden infikovaný človek, sa pohybuje medzi úrovňou 1,25 – 1,45. To spolu s ďalšími štatistikami aktuálneho vývoja podľa Krajčího znamená, že počet pozitívne testovaných sa za sedem až desať dní zdvojnásobí.
Ako uviedol premiér Igor Matovič, odborníci konzília epidemiológov odporučili, aby Slovensko pristúpilo k takzvanému „lockdownu“, ktorý by znamenal, že okrem základnej infraštruktúry a najdôležitejších služieb a obchodov, by všetci na Slovensku zostali doma.
Napokon pandemická komisia Ústrednému krízovému štábu podľa Matoviča odporučila miernejší lockdown a dve celoplošné pretestovania Slovenska.
Nové obmedzenia
Od 26.10 do 27.11. budú zatvorené všetky školy od 2. stupňa ZŠ vyššie. V prevádzke zostávajú jasle, materské školy a prvý stupeň ZŠ.
Od soboty 24.10. do nedele 1.11. bude platiť zákaz vychádzania mimo bydliska bez negatívneho PCR alebo antigénového testu s viacerými výnimkami:
- Zákaz vychádzania nebude platiť v noci od 01.00 do 05.00 h.
- Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na nasledujúce pobyty mimo bydliska: cesta na testovanie, cesta do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy, najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, cesty na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservis či čerpaciu stanicu.
- Povolené sú aj prechádzky v prírode či parkoch v rámci okresu.
- Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na dojazd do bydliska do 25.10.
- Návštevy iných obchodov či služieb, mimo výnimiek, spadajú pod podmienku negatívneho PCR alebo antigénového testu na Covid-19.
V najviac dotknutých okresoch (Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín a Bardejov) bude od 24.10 do 1.11. platiť prísnejší zákaz vychádzania. Od 01.00 do 05.00 h budú môcť vychádzať ľudia bez negatívneho testu na koronavírus. V ostatnom čase budú môcť vychádzať len ľudia s negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie staršieho ako z 23.10, prípadne len za základnými nákupmi či starostlivosťou o zvieratá. Nutnosť negatívneho testu sa tam bude týkať napríklad aj cesty do práce.
Pokračujú prípravy plošného testovania
Minister obrany Jaroslav Naď (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) zároveň na štvrtkovom brífingu uviedol, že od piatka začína plošné dobrovoľné testovanie v spomenutých okresoch, najviac dotknutých epidémiou koronavírusu. V ďalších týždňoch bude pokračovať už plošne vo všetkých regiónoch.
V súčasnosti sa naň začínajú pripravovať aj jednotlivé samosprávy, ktoré ho v spolupráci s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky a ďalšími štátnymi zložkami majú pripraviť.