Začína obdobie horúcich letných dní. Keď sa povie fontána, hneď si predstavíte príjemné osvieženie. Svojou krásou vás však podmania. Ľahko sa vám stane, že pri nej zabudnete na okolitý svet.

Vo svete je známych mnoho fontán, ale ani naša krajina sa nedá zahanbiť. K mestám jednoducho neodmysliteľne patria. Turisti, ale aj domáci obyvatelia, si skutočne prídu na svoje aj u nás. Poďte si pozrieť naše najkrajšie, ktoré pri svojich prechádzkach určite nevynechávajte.

Najkrajšie fontány na potulkách z Košíc k Dunaju

Možno ste sa tento rok rozhodli dovolenkovať na Slovensku. Ak ste si vyberali prírodné zákutia, rovnako môžete zatúžiť aj po prechádzkach mestom. Určite vám skrížia cestu aj fontány. Prečítajte si, ktoré sú najviac navštevované:

  • Spievajúca fontána Košice
  • Neptúnova fontána v Prešove
  • Fontána so Psyché v Betliari
  • Kamenná fontána v Banskej Bystrici
  • Ganymedova fontána v Bratislave.

Hrajúce fontány

Spievajúca fontána v Košiciach bola dlho očakávanou fontánou. Nájdete ju na Hlavnej ulici. Má v sebe zakomponovanú hudbu, ale nereaguje len na ňu. Pôsobí na ňu aj neďaleká zvonkohra. Voda na celej ploche postupne strieka v súlade s hudbou. Vo večerných hodinách sa k tomu pridáva ešte hra svetiel.

Aj Banskú Bystricu zdobia fontány. Jedna z nich je vodnou pýchou. V šestnástom storočí bola iba malým napájadlom, ktoré slúžilo na občerstvenie ľudí a zvierat. Z praktického hľadiska ju však neskôr premenili na vodomet. Pri poslednej rekonštrukcii pridali nové trysky a zabudovali aj zvonkohru. Fontána je kompletne celá vybudovaná z kameňa.

Bohyňa duševnej krásy má zlatú farbu

Park v okolí kaštieľa Betliar taktiež neprehliadnete. Je krásne upravený, takže vás hneď očarí. Nachádza sa tu fontána so sochou Psyché. Predstavuje bohyňu duševnej krásy a je odetá v zlatej farbe. Nájdete tu krásne prostredie stvorené nielen na romantické prechádzky.

Najkrajšia fontána v Prešove sa nachádza v centre. Neptúna s trojzubcom zbadáte už z diaľky. V prevádzke býva pravidelne od apríla do októbra. Obdivovateľov súsoší určite poteší aj bez vody. V lete v nej plávajú aj malé rybky.

Aj antické mýty zdobia fontány

Naše hlavné mesto sa tiež pýši krásnymi fontánami. Ťažko sa vyberá najkrajšia. Obľúbenými sú Kačacia fontána, Maximiliánova, Fontána sv. Juraja, ale aj na Hviezdoslavovom námestí Ganymedova. Jej námetom sa stal antický mýtus o chlapcovi Ganymedovi, ktorého bohovia premenili na orla.

Veľmi zaujímavou je v hlavnom meste aj Vtáčia fontána. V Bratislave sa nachádza už od roku 1900 a kedysi z nej tieklo pivo či víno. Niekoľko rokov bola fontána nefunkčná, no aj vďaka finančnému daru od spoločnosti Billa a mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, opäť skrášľuje prostredie Bratislavy.

Taktiež Piešťany sa môžu pochváliť krásnymi fontánami. Keďže sú obľúbenou turistickou destináciou, nemôžu im fontány chýbať. Obyvatelia poznajú čiernu fontánu, ale aj skákajúcu s názvom Príbeh prameňov. Všimnete si aj chlapca s rybami či Páva s pitnou fontánkou.

TIP

Na trnavskom námestí sa nachádza kráľovská fontána. Má tvar kráľovskej koruny a je vyložená drahokamami. Zostala spomienkou na časy, keď bola Trnava kráľovským mestom.

Mince hodené do fontán prinášajú šťastie

Na Slovensku nebývajú fontány preplnené mincami tak, ako v zahraničí. Obrovské sumy peňazí v nich určite nenájdete. Majú však pekné využitie. Postupne sú vyberané a použité na ich údržbu. Pokojne ich tam pre šťastie hádžte naďalej. Do akej fontány ich najbližšie hodíte práve vy?

Pri poznávaní krás Slovenska určite fontány neobíďte. Možno si budete chcieť posedieť v príjemnom prostredí alebo sa len osviežiť. Pri cestovaní vás môže odradiť cena pohonných hmôt. Čo tak cestovať zadarmo? Zapojte sa do súťaže o 600 tankovacích kariet. Všetko o súťaži nájdete v Billa ponuke. Možno vám prinesú šťastie práve mince, ktoré hodíte do fontány a ešte aj prispejete na jej rekonštrukciu.

Zhrnutie

Do akého mesta sa vyberiete najbližšie? V podstate je to úplne jedno. Fontány sú už skoro všade. Niekde estetickejšie, inde spĺňajú aspoň funkčnosť a osvieženie. Záleží na vás, čo hľadáte. Príjemné posedenie so svetelnými efektmi nájdete v Košiciach. Okrem vizuálneho zážitku vás čaká aj zážitok akustický. Očarujúci park na vás zase čaká v kaštieli Betliar. Ak ste to doteraz nevideli, máte sa načo tešiť.