V 50-metrovom bazéne na Štiavničkách si uplynulý víkend dalo zraz 185 pretekárov z 35 oddielov a klubov z Bulharska, Českej republiky, Litvy, Maďarska, Poľska a Slovenska na „Banskobystrickom pohári 2014“. Ten sa konal pod záštitou primátora Mesta Banská Bystrica Petra Gogolu. Súťažilo sa v štyroch vekových kategóriách.

Víťazi 100 m voľný spôsob zľava Vladimír Štefánik, Gergő Kis, Michal Navara
Víťazi 100 m voľný spôsob zľava Vladimír Štefánik, Gergő Kis, Michal Navara.

Najväčšou hviezdou podujatia bol dvojnásobný Majster Európy, dvojnásobný bronzový medailista z Majstrovstiev sveta a účastník dvoch olympiád (v Pekingu a v Londýne) Gorgő Kis z Maďarska, ktorý v každom svojom štarte (okrem jedného v samotnom závere) opravoval rekordy podujatia.

V prvý deň v poradí už 7. edície tohto významného európskeho mítingu čakalo na pretekárov 14 disciplín. Hneď v úvode padol rekord podujatia, o ktorý sa postaral Gergő Kis na 100 m voľný spôsob časom 0:51,55. Na druhom mieste sa umiestnil juniorský reprezentant Vladimír Štefánik, ktorý výkonom 0:52.44 splnil „B“ limit na LOH v Nanjingu. V rovnakej disciplíne žien sa Patrícii Mižúrovej taktiež podarilo splniť „B“ limit na LOH v Nanjingu. V tretej disciplíne sa o ďalší rekord podujatia postaral ďalší maďarský plavec Artúr Osváth, ktorý zvíťazil na 200 m prsia v novom rekorde časom 2:19,29. V kategórii žien sa to podarilo Barbore Križanovej, ktorá časom 2:39,45 vytvorila nielen nový rekord podujatia, ale taktiež splnila olympijský „B“ limit na Letné olympijské hry mládeže. Ďalší rekord podujatia padol v disciplíne 100 m motýlik, keď opäť kraľoval Gergő Kis a to výkonom 0:55.37. Na druhom mieste s ďalším „B“ limitom na LOH skončil Vladimír Štefánik. Motýľkársku stovku vyhrala litovčanka Giedre Grigonyte. Čo štart, to rekord podujatia, toho sa držal maďarský reprezentant Gergő Kis, ktorý sa postaral o ďalší nový rekordný zápis aj v disciplíne 400 m voľný spôsob časom 3:56,71. Ženskú kraulovú štyristovku vyhrala slovenská seniorská reprezentantka Veronika Kolníková, mužskú znakovú stovku Alexander Světlík a v rovnakej disciplíne žien zvíťazila Simona Mičudová. Poslednú disciplínu prvého dňa 400 m polohové preteky vyhral nepokorený maďar Gergő Kis opäť v novom rekorde mítingu za 4:31,88. V kategórii žien zvíťazila Barbara Bartovičová (taktiež v novom rekorde podujatia) výkonom 5:07,59, ktorým splnila „B“ limit na Majstrovstvá Európy juniorov.

Štart jednej z disciplín - plavanie banskobystricky poharDruhý deň začal kraulovým šprintom na 50 metrov, kde medzi mužmi zvíťazil Michal Navara výkonom 0:23,78 pred Vladimírom Štefánikom, ktorý časom 0:24,54 opäť splnil „B“ limit na LOH mládeže. Medzi ženami triumfovala Giedre Grigonyte z Litvy časom 0:27,21. Patrícia Mižúrová časom 0:27,61 zaplávala na stotinu zhodný čas s „B“ limitom na mládežnícku olympiádu v Číne. Disciplína 200 m polohové preteky bola jasne v rukách Gergő Kisa, ktorý „zapísal“ novú históriu podujatia časom 2:04,49. Medzi ženami zvíťazila Barbora Križanová. Na znakovej dvojstovke sa na najvyšší stupeň postavili Alexander Světlík, ktorý výkonom 2:10,30 taktiež splnil „B“ limit na LOH. Kristína Lintnerová (dcéra nášho známeho hokejistu Richarda Lintnera) zvíťazila v tejto disciplíne v kategórii žien. Následne prišiel čas našich slovenských prsiarskych reprezentantov, ktorí si to „rozdali“ na stovke. Po päťdesiatich metroch viedol Marek Botík, ktorý medzičasom 0:29,46 vytvoril nový rekord podujatia, avšak v závere ho prešprintoval Pavol Fázik, ktorý zvíťazil v novom rekorde časom 1:04,72. Medzi ženami zvíťazila na 100 m prsia Aurélia Trnovcová z banskobystrickej Dukly. Strhujúcimi pretekmi bola disciplína 200 motýlik muži, keď až traja pretekári prekonali „starý“ rekord ktorý ma hodnotu (2:09,82). Časom 2:04,38 zvíťazil opäť Gergő Kis pred litovčanom Sturom a slovákom Púzserom. V ženskej kategórii s náskokom zvíťazila v tejto disciplíne Carmen Mikušová a aj ona sa pripojila k „B“ limitárom na LOH mládeže. V poslednej disciplíne programu na 200 m voľný spôsob víťazným gestom Gergő Kis zavŕšil svoju triumfálnu cestu na tomto podujatí (nenašiel žiadneho premožiteľa) výkonom 1:53,48. Za rekordom holanďana Diona Dreesensa z roku 2011 zaostal o 66 stotín sekundy. K výbornému výkonu (1:55,40) „potiahol“ nášho úspešného juniora Vladimíra Štefánika k ďalšiemu splnenému „B“ limitu do čínskeho Nanjingu. V kategórii žien podľa predpokladov zvíťazila na tejto kraulovej trati Veronika Kolníková.

Štart imaginárneho plavcaBanskobystrický pohár 2014 za najlepšie bodové výkony získali v kategórii seniorov Gergő Kis a Veronika Kolníková, v kategórii juniorov Patrícia Mižúrová a Jozef Beňo, v kategórii starších žiakov Laura Benková a Tomáš Želikovský a v kategórii mladších žiakov Matúš Janík a Barbora Tomanová.

V silnej konkurencii sa nestratili ani banskobystrickí plavci. Pretekári z UMB získali celkove 1 zlatú, 2 strieborné a 7 bronzových medailí, plavci banskobystrickej Dukly 1 zlatú, 2 strieborné a 2 bronzové medaily.

Celkovo možno hodnotiť tento ročník ako veľmi vydarený po stránke športovej – 11 prekonaných rekordov mítingu, 10 splnených limitov na vrcholné plavecké podujatia tohtoročnej plaveckej sezóny. Diváci mohli byť spokojní. 26-ročný maďarský reprezentant Gergő Kis predviedol famózne výkony a potvrdil tým ďalší skvelý výsledok manažérskej práce riaditeľa pretekov Milana Záborského. Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica zvládol podujatie organizačne na jednotku. Pre najlepších pripravil veľmi zaujímavé finančné prémie ako aj hodnotné materiálne ceny. Ceny najlepším slovenským pretekárom (Veronike Kolníkovej a Pavlovi Fázikovi) venoval a osobne odovzdal Marián Kotleba predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (prvýkrát v histórii podujatia).

Banskobystrický pohár dokazuje svoju životaschopnosť. Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa stali aj zásluhou obrovskej snahy organizátorov z UMB Banská Bystrica preteky európskeho formátu.