Popri Grilliade a Dni rodiny sa v nedeľu dopoludnia uskutočnil v Banskej Bystrici aj Beh na Urpín – Bystrický horský beh. Išlo o prvý ročník podujatia, v ktorom pretekári zdolali vyše desať kilometrov dlhú trať s prevýšením 335 metrov.

Pretekári z parku pod Pamätníkom SNP vybehli po z prednej strany na Urpín a pokračovali až ďalej za hvezdáreň na Vartovku, najvyššie miesto trate, kde sa otočili a následne vrátili späť. Spomedzi deväťdesiatky pretekárov bol najrýchlejší Tomáš Gazdarica, ružomberský bežec špecializujúci sa na behy do vrchu a v zime aj skialpinizmus. Trať zdolal za 44 minút a 27 sekúnd. „Trať mi svojim profilom veľmi vyhovovala. Aj keď som v Banskej Bystrici študoval, Urpín mi nebol známym terénom, ale trať som si vychutnal,“ povedal víťaz po pretekoch. Už o desať minút sa s časom 54 minút a 52 sekúnd objavila aj banskobystrická olympionička Alena Procházková, ktorá zvíťazila v kategórii žien.

„Najstarší pretekár pricestoval z Trnavy a mal 66 rokov a najmladší bol z Banskej Bystrice zo Základnej školy na Moskovskej a mal 12 rokov,“ uviedla pre portál BBonline.sk Katarína Belicová  zo športového centra Active Planet – Door 4 Your OutDOOR, ktoré podujatie zorganizovalo. To bolo zároveň súčasťou Marathon Tour k septembrovému banskobystrickému maratónu.