Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, rodený Banskobystričan Ivan Korčok vo štvrtok, 1. októbra vo Vile Dominika Skuteckého rokoval s predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Jánom Lunterom. Minister si však našiel čas aj na diskusiu so študentmi banskobystrického Gymnázia Andreja Sládkoviča.

Diskusia so študentmi, spoločný neformálny obed, sadenie sakúr pri príležitosti stého výročia japonsko-československých vzťahov, rokovanie vo Vile Dominika Skuteckého či návšteva spoločnosti LEDeco, ktorá vyrába ekologické svietidlá. Tak vyzeral spoločný program vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka.

„Mojou víziou bol kraj, kde aktívni ľudia chcú žiť, zakladať si rodiny a plnohodnotne tráviť čas. Naša vízia sa v mnohom prelína s víziou pána ministra – veľmi oceňujem, že okrem diplomatickej reprezentácie v zahraničí myslí na hospodárske či kultúrne podmienky na Slovensku,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ten na rokovaní hovoril nielen o témach, ktoré spadajú do originálnych kompetencií samosprávnych krajov, ale aj o rozvoji kraja či krízach, ktorým župa musela v posledných mesiacoch čeliť. Spoločnú reč s ministrom Ivanom Korčokom našli zástupcovia BBSK aj v oblasti kultúry či pri prezentovaní výsledkov iniciatívy Catching-UpRegions (Dobiehajúce regióny) a Rozvojovej agentúry BBSK.

„Investujeme do škôl a do rozvoja duálneho vzdelávania, snažíme sa, aby boli školy zamerané na potreby trhu. Rovnako sieťujeme firmy a vedecké kapacity a rozvíjame spoluprácu medzi nimi, tvoríme projekty integrovaných sociálno-zdravotných služieb, ktoré by mohli zmierniť zlú situáciu s nedostatkom miest v zariadeniach sociálnych služieb,“ hovorí Lunter.

Spomenul aj spoločné projekty kraja a maďarských žúp pri podpore turizmu, ako sú skibusy, či nedávne stretnutie s konzulkou Maďarskej republiky na Slovensku. Ministra zahraničných vecí pozval župan spolu s diplomatickým zborom aj na výjazd do Banskobystrického samosprávneho kraja.

„Veľmi rád prinesiem medzinárodnú delegáciu do tohto kraja, či už diplomatický zbor alebo ministrov zahraničia iných krajín. Klobúk dole, že v týchto neľahkých podmienkach idete cezhraničným projektom a spoluprácam v ústrety a nečakáte, kým si oni nájdu vás,“ ocenil minister Korčok aktivity BBSK.

Rovnako prisľúbil podporu pri rokovaniach medzi vedením kraja a agentúrou SARIO, ktoré by mohli viesť k získaniu nových investorov do regiónov stredného Slovenska.