Bývalý mestský poslanec a pedagóg Ján Chladný († 62) ukončil svoj dlhoročný boj s ťažkou chorobou v nedeľu 6. marca v neskorých nočných hodinách.

chladnyJán Chladný pôsobil naposledy v pozícii riaditeľa základnej školy v obci Selce pri Banskej Bystrici. Školstvu sa v minulosti na manažérskej úrovni venoval aj pri práci pre mesto, keď pôsobil v pozícii vedúceho odboru školstva mestského úradu. Za svoju profesionálnu prácu získal Cenu mesta Banská Bystrica za rok 2005.

V komunálnej politike pôsobil od prvej polovice deväťdesiatych rokov na mestskej, neskôr aj krajskej úrovni. V roku 2006 sa uchádzal o post primátora Banskej Bystrice. Vo voľbách vtedy ako kandidát strán SDKÚ-DS, KDH a ĽS-HZDS skončil druhý za Ivanom Saktorom so ziskom 7 169 hlasov. V komunálnej politike skončil v roku 2013, respektíve 2014 keď už vo voľbách do zastupiteľstiev VÚC či mesta nebol úspešný.

„Janka som poznal ako môjho rovesníka niekedy v roku 1985, keď pôsobil na Pedagogickej fakulte. Bol to človek, ktorého poznalo celé mesto, vtipný, energický a vždy ku všetkému otvorene kritický. Niekedy v roku 1993 sme sa spoznali aj osobne. Vtedy vstúpil nenápadne do miestnej politiky a kandidoval za Demokratickú úniu do miestneho parlamentu. Bol prísny, vecný a s pevným postojom. Šport a príbehy okolo neho, to bola jeho doména. Nechýbal na zápasoch Dukličky, ale ani v Radvani, Kremničke, Králikoch, Selciach, Brusne. Bol jednoducho všade tam, kde sa hralo a boli jeho priatelia. Aj v športe bojoval proti krivde, podvodom a špekuláciám. Jeho hrmotný a pevný hlas bolo počuť a to neraz veľmi výrazne,“ uviedol jeho bývalý kolega z poslaneckých lavíc a osobný priateľ Martin Baník.

„Bol to skvelý priateľ, s ktorým som absolvoval nekonečné rozhovory o meste, kraji, politike a hlavne o čestnosti v živote. Bol dobrý spoločník a čestný človek. Česť jeho pamiatke,“ dodal Baník.

Posledná rozlúčka s Jánom Chladným sa uskutoční vo štvrtok 10. marca o 13-tej hodine vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie